PO proponuje emerytom zwolnienie z podatku PIT i obowiązku opłacania składekPAP/Rynek Seniora - 30 listopada 2017 10:05


Unettowienie emerytur oraz 5-proc. stawka VAT na żywność - to niektóre propozycje "sześciopaku" gospodarczego PO, projektów ustaw, które jeszcze w środę (29 listopada) miały trafić do Sejmu.

Propozycje gospodarcze przedstawili w środę na konferencji prasowej: lider PO Grzegorz Schetyna, główny ekonomista partii prof. Andrzej Rzońca oraz posłowie: Maria Małgorzata Janyska, Izabela Leszczyna, Michał Szczerba i Arkadiusz Marchewka.

Schetyna podkreślił, że "sześciopak" gospodarczy, to realizacja jego zapowiedzi z październikowej konwencji w Łodzi. - Dzisiaj rozpoczynamy pakietem sześciu (projektów) ustaw, nazywamy go roboczo "sześciopakiem" - powiedział lider PO.

Celem projektów "sześciopaku" jest powstrzymanie zadłużania się państwa, zwiększenie inwestycji w sektorze prywatnym, zastopowanie "inflacji prawa", zatrzymanie emerytów na rynku pracy a także obniżka cen żywności. - To są ustawy, które dziś składamy do laski marszałkowskiej, bo uważamy, że one bardzo szybko są w stanie poprawić ważne sprawy - to jest np. kwestia zadłużania się państwa - zaznaczył Schetyna.

W ramach "sześciopaku" przygotowane zostały między innymi dwa projekty, które miałyby na celu pozostawienie emerytów na rynku pracy. - Musimy zachęcać ludzi do jak najdłuższej aktywności zawodowej a pracodawcom stawiać zachęty do tego, żeby zatrudniali osoby starsze - mówił Michał Szczerba.

Platforma postuluje więc zwolnienie pracodawców i pracowników, którzy osiągnęli wiek emerytalny a chcą dalej pracować, z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, z wyjątkiem zdrowotnej. Rozwiązanie to - jak wskazywał poseł Szczerba - pozwoliłoby obniżyć koszty pracy, więc byłoby opłacalne dla pracodawcy. Drugi z projektów przewiduje unettowienie, czyli zwolnienie emerytur z podatku PIT.

Ostatnia z propozycji PO zakłada wprowadzenie jednej, 5-procentowej stawki podatku VAT na żywność. - Przez 8 lat rządów PO, Polki i Polacy zapomnieli co znaczy słowo "drożyzna". Niestety PiS wrócił do władzy a razem z PiS-em drożyzna - podkreśliła Izabela Leszczyna. Jej zdaniem, dużo wyższe, niż w przeszłości, są nie tylko ceny masła, ale też jajka, warzywa, owoce, czy chleb. Posłanka PO przekonywała, że jedna, niska stawka VAT oznaczałaby nie tylko spadek cen żywności, ale też łatwiejszą walkę z wyłudzeniami podatku VAT.

Do propozycji Platformy odniosła się w środę rzeczniczka PiS Beata Mazurek. - Dzisiejsze "propozycje" Platformy Obywatelskiej i Grzegorza Schetyny, to tylko puste słowa.