PO rozpoczyna konsultacje programu "Polska Seniora"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 listopada 2017 09:25


PO rozpoczyna konsultacje programu "Polska Seniora" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie wystarczy seniorom dać przed świętami kilku stówek na paczkę świąteczną - podkreślają posłowie PO i rozpoczynają ogólnopolskie konsultacje programu "Polska Seniora". Program ma być kompleksową odpowiedzią na wszystkie potrzeby osób starszych w Polsce.

Program Platformy Obywatelskiej "Polska Seniora" ma się opierać na trzech filarach, które zakładają stworzenie warunków do godnego, zdrowego i aktywnego życia dla seniorów w Polsce. Zakłada on m.in. emeryturę bez podatku, czyli zaprzestanie pobierania podatku PIT od emerytury, oraz czek opiekuńczy - finansujący opiekę nad seniorami dla opiekunów aktywnych zawodowo. Zdaniem posłów PO seniorzy powinni mieć także dostęp do darmowych szczepień na grypę, czy dostęp do działającego całą dobę telefonu zaufania dedykowanego specjalnie seniorom.

- Wskaźniki demograficzne są jednoznaczne, osób starszych będzie coraz więcej i odpowiedzialni politycy muszą się zmierzyć z tym ogromnym wyzwaniem - podkreśliła we wtorek (7 listopada) na konferencji prasowej posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz.

- Nie wystarczy seniorom dać przed świętami kilku stówek na paczkę świąteczną, bo co wtedy, kiedy będą niesamodzielni i będą potrzebowali całodobowej opieki? Dlatego my, bardzo poważnie i odpowiedzialnie podchodzimy do seniora w każdym obszarze, który jego dotyczy - dodała posłanka PO.

Wśród założeń programu jest także m.in. zapoczątkowanie bilansów 60-latka - badań profilaktycznych i corocznego monitorowania stanu zdrowia seniora, zestaw zniżek na leki, a także zapewnienie dostępu do lekarzy geriatrów i inwestycje w rozwój telemedycyny oraz w rehabilitację ustawiczną.

- Chcemy też wsparcia Rad Seniorów, które już istnieją, ale chcemy zwiększenia ich władzy. Chcemy, żeby mieli osobny budżet obywatelski, chcemy też Krajowej Karty Seniora, która będzie uprawniała do pewnych działań i Karnetu Aktywizacyjnego na różnych polach - od sportowego, po kulturalne i inne aktywności. Chcemy też biur dla seniorów w każdym powiecie, gdzie mogliby się konsultować, gdzie mogliby uzyskać np. wsparcie prawne - mówiła posłanka Anna Białkowska.

Działacze PO podkreślili, że program będzie brał pod uwagę także postulaty i wnioski samych seniorów w Polsce. - Chcemy, aby seniorzy sami nam powiedzieli, jakie oni mają potrzeby i jakie rozwiązania były by dla nich najlepsze. Chcemy skonsultować nasze propozycje i na końcu, w 2018 roku chcemy, wraz z seniorami, ten wspólnie napisany program, razem przedstawić - podkreśliła Okła-Drewnowicz.

Konsultacje społeczne programu zainaugurowano we wtorek w Poznaniu. Jak wskazała Okła-Drewnowicz, wybór miejsca nie był przypadkowy, ponieważ pod względem polityki senioralnej Poznań jest najlepszym przykładem jej realizacji; to w Poznaniu np. powstała pierwsza Rada Seniorów, miasto uzyskało także tytuł "Miasta Przyjaznego Starzeniu" przyznany przez Światową Organizację Zdrowia.

- W Poznaniu mamy ponad 140 tys. seniorów, ale to miłe wyzwanie. Co jednak najważniejsze - nic, co dzieje się na rzecz seniorów w naszym mieście, nie dzieje się bez zgody, wiedzy i aprobaty ich samych - zaznaczył zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

Jak mówił, w stolicy Wielkopolski powstaje Centrum Geriatrii, a w mieście dostępne są już obecnie bezpłatne szczepionki dla seniorów, bezpłatna komunikacja miejska dla osób po 70. roku życia, ponadto funkcjonuje wiele programów, które wspierają osoby starsze.

- Wdrożyliśmy w ubiegłym roku program "Złota Rączka". Dzięki niemu seniorzy, którzy z pewnymi naprawami, awariami nie mogą sobie sami poradzić, uzyskują bezpłatną pomoc fachowca. W tym roku skorzystało już z tej pomocy prawie 1 tys. osób. Propozycją, którą ostatnio wprowadziliśmy, jest też bezpłatna taksówka dla seniora, który np. ze względów zdrowotnych nie może korzystać z komunikacji publicznej, a musi np. dostać się do lekarza, urzędu, czy na cmentarz - powiedział Solarski.

We wtorek spotkania w ramach konsultacji zaplanowano także w Swarzędzu, Obornikach, Pile i w Kępnie. Następnie mają się one odbywać w miastach na Podkarpaciu i w Małopolsce. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR