
Na Podkarpaciu mieszka obecnie pół miliona seniorów. Jak im się żyje?
Statystycy z GUS podają, że na Podkarpaciu emeryci i renciści dostają średnio 1600 zł brutto (na rękę to nieco ponad 1400 zł) i zaznaczają jednocześnie, że to jedne z najniższych świadczeń w kraju.
Jak przytacza jedna z czytelniczek, jej emerytura wynosi nieco powyżej 700 zł na rękę. Sądzi, że sporo emerytów dostaje znacznie mniej niż ta średnia wyliczona przez statystyków.
Tak, jak większość emerytów, połowę swoich pieniędzy musi każdego miesiąca przeznaczać na leki. Część emerytury męża idzie na opłaty. Na życie zostaje już niewiele. Muszą więc oszczędzać, najczęściej na jedzeniu.
Jak z kolei w regionie żyje seniorom nieco zamożniejszym? Problemem jest przede wszystkim dostępność do służby zdrowia, a także samotność, na którą cierpią osoby starsze.
Statystycy prognozują, że na Podkarpaciu sytuacja demograficzna diametralnie się zmieni. Za 35 lat liczba osób starszych będzie większa od liczby w grupie wiekowej 18 - 44. Osób 65 plus ma być wtedy o 334 tysiące więcej niż obecnie. W województwie podkarpackim oraz małopolskim mężczyźni mają żyć najdłużej - 83 lata.
Województwo podkarpackie wymieniane jest też w kontekście kobiet, które można uznać za długowieczne. Panie mają u nas dożywać co najmniej 88 lat. U Ma być też nadal notowane najmniejsze natężenie zgonów.
Więcej: www.nowiny24.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych