Podkarpackie: IPN ogłosił konkurs "Namaluj historię dziadków"PAP/Rynek Seniora - 01 marca 2017 15:33


Rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej ogłosił dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z woj. podkarpackiego konkurs historyczno-plastyczny "Namaluj historię dziadków".

- Nadesłane na konkurs prace powinny dotyczyć wydarzeń z historii Polski w latach 1939-89 i powstać w wyniku inspiracji opowiadaniem osoby żyjącej w tamtych czasach - powiedział w środę PAP Zenon Fajger z rzeszowskiego IPN.

Prace mogą prezentować zdarzenia, w które bezpośrednio zaangażowane były osoby, których opowiadanie zainspirowało ich powstanie. Mogą to być także inne wydarzenia z życia opowiadających, które uznali oni za szczególnie ważne dla dziejów Polski, choć sami bezpośrednio w nich nie uczestniczyli.

Fajger zaznaczył, że "celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowania historią najnowszą wśród dzieci i młodzieży".

- Chcemy też tworzyć przekaz międzypokoleniowy pomiędzy autorem pracy a osobą starszą, świadkiem historii. Dzięki naszemu przedsięwzięciu autorzy prac historię poznają nie tylko ze szkolnego podręcznika, ale także dzięki relacji osoby dorosłej - dodał.

Konkurs "Namaluj historię dziadków" skierowany jest do trzech kategorii wiekowych. W przypadku uczniów klas od pierwszej do trzeciej szkoły podstawowej wystarczy praca plastyczna. Z kolei uczniowie starszych klas szkoły podstawowej do pracy plastycznej dołączają opis prezentowanego wydarzenia. Gimnazjaliści powinni być autorami liczącego 10-20 klatek komiksu. - Muszą również napisać komentarz historyczny do opowiedzianej w komiksie historii - zauważył Fajger.

Jest to już dziesiąta edycja konkursu. W każdej edycji uczestniczy po kilkaset osób; np. w ubiegłym roku udział wzięło 737 uczniów z 54 szkół podstawowych i gimnazjów Podkarpacia.

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu zaplanowano na 13 czerwca. Najlepsze prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej w miejscowym oddziale IPN.