Podkarpackie: IPN ogłosił konkurs "Namaluj historię dziadków"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 marca 2017 15:33


Podkarpackie: IPN ogłosił konkurs "Namaluj historię dziadków" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej ogłosił dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z woj. podkarpackiego konkurs historyczno-plastyczny "Namaluj historię dziadków".

- Nadesłane na konkurs prace powinny dotyczyć wydarzeń z historii Polski w latach 1939-89 i powstać w wyniku inspiracji opowiadaniem osoby żyjącej w tamtych czasach - powiedział w środę PAP Zenon Fajger z rzeszowskiego IPN.

Prace mogą prezentować zdarzenia, w które bezpośrednio zaangażowane były osoby, których opowiadanie zainspirowało ich powstanie. Mogą to być także inne wydarzenia z życia opowiadających, które uznali oni za szczególnie ważne dla dziejów Polski, choć sami bezpośrednio w nich nie uczestniczyli.

Fajger zaznaczył, że "celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowania historią najnowszą wśród dzieci i młodzieży".

- Chcemy też tworzyć przekaz międzypokoleniowy pomiędzy autorem pracy a osobą starszą, świadkiem historii. Dzięki naszemu przedsięwzięciu autorzy prac historię poznają nie tylko ze szkolnego podręcznika, ale także dzięki relacji osoby dorosłej - dodał.

Konkurs "Namaluj historię dziadków" skierowany jest do trzech kategorii wiekowych. W przypadku uczniów klas od pierwszej do trzeciej szkoły podstawowej wystarczy praca plastyczna. Z kolei uczniowie starszych klas szkoły podstawowej do pracy plastycznej dołączają opis prezentowanego wydarzenia. Gimnazjaliści powinni być autorami liczącego 10-20 klatek komiksu. - Muszą również napisać komentarz historyczny do opowiedzianej w komiksie historii - zauważył Fajger.

Jest to już dziesiąta edycja konkursu. W każdej edycji uczestniczy po kilkaset osób; np. w ubiegłym roku udział wzięło 737 uczniów z 54 szkół podstawowych i gimnazjów Podkarpacia.

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu zaplanowano na 13 czerwca. Najlepsze prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej w miejscowym oddziale IPN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR