Podkarpackie: kupił od 89-latki dom i obiecał dożywotnie zamieszkanie. Teraz stanie przed sądem

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 stycznia 2018 12:51


Podkarpackie: kupił od 89-latki dom i obiecał dożywotnie zamieszkanie. Teraz stanie przed sądem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O przywłaszczenie praw majątkowych na szkodę 89-letniej Kazimiery S. Prokuratura Rejonowa w Strzyżowie (Podkarpackie) oskarżyła Antoniego T. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie prok. Ewa Romankiewicz wyjaśniła PAP, że mężczyzna w 2004 roku kupił od pokrzywdzonej działkę z zabudowaniami. W umowie zobowiązał się do tego, że kobieta będzie mogła do końca życia mieszkać w sprzedanym domu. Kobieta aktem notarialnym przeniosła na niego własność tej nieruchomości.

Tymczasem w kolejnych latach Antoni T., wówczas już właściciel gruntu i zabudowań, zaczął rozporządzać nabytym majątkiem i podejmować różne działania, które miały zniechęcić pokrzywdzoną do dalszego zamieszkiwania w sprzedanym domu.

- Wymieniał m.in. okna w domu zamieszkiwanym przez Kazimierę S., w takiej porze roku, że mieszkanie w budynku wiązało się z poważnymi dolegliwościami dla pokrzywdzonej. Ponadto Antoni T. zawiadamiał organy ścigania, iż Kazimiera S. dopuszcza się przestępstw na jego szkodę, polegających na zniszczeniu należącej do niego maszyny - wyjaśniła prok. Romankiewicz.

Dodała, że takie działania T. spowodowały, że kobieta wyprowadziła się z domu, w którym zgodnie z umową miała mieszkać do śmierci, i zamieszkała w domu pomocy społecznej.

Kilka lat później Kazimiera S. wniosła do sądu powództwo o unieważnienie umów dotyczących warunkowej sprzedaży działki gruntowej wraz z zabudowaniami i przeniesienia na Antoniego T. własności tej nieruchomości.

Sąd cywilny wyrokiem z 2015 roku unieważnił zarówno warunkową umowę sprzedaży jak i umowę przeniesienia własności. Antoni T. zaskarżył ten wyrok, ale sąd II instancji prawomocnym wyrokiem z 2016 roku nie uwzględnił jego apelacji i stwierdził nieważność umów.

- Pomimo prawomocnego wyroku Antoni T. w dniu 19 października 2016 r. sprzedał mieszkańcowi pobliskiej miejscowości aktem notarialnym nieruchomości, których na mocy wyroku sądu przestał być właścicielem - zaznaczyła prok. Romankiewicz.

W sprawie przywłaszczenia przez Antoniego T. praw majątkowych Kazimiery S. dochodzenie przeprowadziła Prokuratura Rejonowa w Strzyżowie, która ustaliła m.in. iż podpis osoby, która miała dla Kazimiery S. pokwitować odebranie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości, został podrobiony.

- Biegły grafolog nie był w stanie jednoznacznie wskazać czy podrobienia podpisu dokonał Antoni T. Dlatego też w tym zakresie postępowanie zostało prawomocnie umorzone - zaznaczyła prokurator.

Dodała, że nie udało się ustalić, czy kobieta otrzymała pieniądze za sprzedaną działkę i dom, i prawdopodobnie nie uda się tego już ustalić ze względu na podeszły wiek pokrzywdzonej.

Prokuratura oskarżyła natomiast Antoniego T. o przywłaszczenie praw majątkowych na szkodę Kazimiery S. Grozi mu za to do 3 lat pozbawienia wolności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR