Podlaskie Forum: jak zainspirować seniorów do działania?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 listopada 2017 09:31


Podlaskie Forum: jak zainspirować seniorów do działania? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rady seniorów, dziennikarstwo obywatelskie czy działania międzypokoleniowe - to niektóre ze sposobów aktywizowania seniorów i zachęcania do udziału w życiu społecznym. O tym jak inspirować seniorów do działania rozmawiano w czwartek (9 listopada) w Białymstoku.

III Podlaskie Forum Aktywności Osób Starszych zorganizowano w podlaskim urzędzie marszałkowskim. Hasłem tegorocznego spotkania było: "Seniorzy w działaniu". Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji pozarządowych oraz sami seniorzy.

Spotkanie ma zachęcić do aktywności i zainspirować seniorów do działania - powiedziała jedna z organizatorek Agnieszka Maszkowska z Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych Soc-Lab. Dodała, że forum ma inspirować różne grupy działające na rzecz seniorów poprzez pokazanie działań realizowanych w Podlaskiem, ale też w innych częściach kraju, a także za granicą.

- Zachęcanie seniorów do aktywności i tworzenie im możliwości do działania wynika z pewnej konieczności demograficznej - osób starszych będzie coraz więcej i musimy zmienić nasz sposób myślenia o tym jak funkcjonuje społeczeństwo obywatelskie i zauważenia, że osoby starsze mają ogromny potencjał w postaci wolnego czasu, mają kompetencje, mają wiedzę - powiedziała socjolożka dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z Uniwersytetu w Białymstoku, prezeska Fundacji "SocLab".

Dodała, że jeżeli nie zauważymy tego potencjału i "będziemy skazywać seniorów na to, żeby będąc na emeryturze, nie byli aktywni społecznie, nie będziemy ich zachęcać do tego by wyszli z domu, to będziemy jako społeczeństwo bardzo dużo tracić i pod względem ekonomicznym i pod względem społecznym". Dlatego - jak podkreśliła - tak ważne jest podejmowanie różnych działań, by zachęcać osoby starsze do aktywności.

Jednym ze sposobów włączania seniorów w życie swojej miejscowości są rady seniorów, które powstają przy urzędach gminnych, miejskich czy wojewódzkich w całym kraju. Rady - jak powiedziała dziennikarzom Agnieszka Maszkowska koordynatorka projektu "Rady seniorów w działaniu" - są ciałami opiniodawczymi, a powoływane są w gminach po to, by doradzać władzom. - Osoby starsze są doświadczone, mają bogactwo życia, wiedzą też, czego im potrzeba, czego potrzeba innym osobom starszym - mają do nich dostęp, spotykają się z nimi - dodała.

I dlatego to seniorzy - jak podkreśliła - powinni decydować o sobie. W ramach realizowanego przez cały rok projektu "Rady seniorów w działaniu" fundacja "SocLab" zachęcała seniorów do zakładania rad. Prowadzone były szkolenia, warsztaty, wyjazdy studyjne. Maszkowska powiedziała, że uczestnicy mogli zobaczyć i nauczyć się jak założyć taką radę, dowiedzieć się jak ją prowadzić i jak ma działać. Fundacja wsparła merytorycznie trzy już istniejące rady w Podlaskiem oraz cztery grupy, które chcą założyć takie rady w swoich gminach.

Natomiast Stowarzyszenie Szukamy Polski zachęca w swoich działaniach seniorów do dziennikarstwa obywatelskiego. Przez kilka miesięcy uczyło kilkadziesiąt osób z regionu zakładania portalu informacyjnego - pisania i redagowania tekstów, zamieszczania ich na stronie internetowej. W ramach projektu "Podlascy seniorzy - wpływamy na zmiany" powstał portal, do którego pisze obecnie blisko 40 seniorów. Podejmują tam bliskie im tematy, jak zdrowie, kultura czy twórczość własna; są też informacje o problemach polityki senioralnej. W czwartek podczas forum seniorzy dziennikarze odebrali swoje legitymacje prasowe.

Natomiast do aktywności seniorów w międzynarodowym gronie ma zachęcać rozpoczęty właśnie projekt stowarzyszenia Szukamy Polski. Jak powiedziała Bożena Bednarek z tego stowarzyszenia, w ramach projektu współpracują trzy podmioty z Polski, Portugalii i Bułgarii, którzy wspólnie pracują nad stworzeniem podręcznika do edukacji osób starszych. Bednarek powiedziała, że to bardzo ważne, by nie wykluczać osób starszych, a wciąż podnosić ich kompetencje i rozwijać umiejętności.

III Podlaskie Forum Aktywności Osób Starszych zorganizowała Fundacja "SocLab" oraz Stowarzyszenie Szukamy Polski przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR