
Rady seniorów, dziennikarstwo obywatelskie czy działania międzypokoleniowe - to niektóre ze sposobów aktywizowania seniorów i zachęcania do udziału w życiu społecznym. O tym jak inspirować seniorów do działania rozmawiano w czwartek (9 listopada) w Białymstoku.
III Podlaskie Forum Aktywności Osób Starszych zorganizowano w podlaskim urzędzie marszałkowskim. Hasłem tegorocznego spotkania było: "Seniorzy w działaniu". Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji pozarządowych oraz sami seniorzy.
Spotkanie ma zachęcić do aktywności i zainspirować seniorów do działania - powiedziała jedna z organizatorek Agnieszka Maszkowska z Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych Soc-Lab. Dodała, że forum ma inspirować różne grupy działające na rzecz seniorów poprzez pokazanie działań realizowanych w Podlaskiem, ale też w innych częściach kraju, a także za granicą.
- Zachęcanie seniorów do aktywności i tworzenie im możliwości do działania wynika z pewnej konieczności demograficznej - osób starszych będzie coraz więcej i musimy zmienić nasz sposób myślenia o tym jak funkcjonuje społeczeństwo obywatelskie i zauważenia, że osoby starsze mają ogromny potencjał w postaci wolnego czasu, mają kompetencje, mają wiedzę - powiedziała socjolożka dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z Uniwersytetu w Białymstoku, prezeska Fundacji "SocLab".
Dodała, że jeżeli nie zauważymy tego potencjału i "będziemy skazywać seniorów na to, żeby będąc na emeryturze, nie byli aktywni społecznie, nie będziemy ich zachęcać do tego by wyszli z domu, to będziemy jako społeczeństwo bardzo dużo tracić i pod względem ekonomicznym i pod względem społecznym". Dlatego - jak podkreśliła - tak ważne jest podejmowanie różnych działań, by zachęcać osoby starsze do aktywności.
Jednym ze sposobów włączania seniorów w życie swojej miejscowości są rady seniorów, które powstają przy urzędach gminnych, miejskich czy wojewódzkich w całym kraju. Rady - jak powiedziała dziennikarzom Agnieszka Maszkowska koordynatorka projektu "Rady seniorów w działaniu" - są ciałami opiniodawczymi, a powoływane są w gminach po to, by doradzać władzom. - Osoby starsze są doświadczone, mają bogactwo życia, wiedzą też, czego im potrzeba, czego potrzeba innym osobom starszym - mają do nich dostęp, spotykają się z nimi - dodała.
I dlatego to seniorzy - jak podkreśliła - powinni decydować o sobie. W ramach realizowanego przez cały rok projektu "Rady seniorów w działaniu" fundacja "SocLab" zachęcała seniorów do zakładania rad. Prowadzone były szkolenia, warsztaty, wyjazdy studyjne. Maszkowska powiedziała, że uczestnicy mogli zobaczyć i nauczyć się jak założyć taką radę, dowiedzieć się jak ją prowadzić i jak ma działać. Fundacja wsparła merytorycznie trzy już istniejące rady w Podlaskiem oraz cztery grupy, które chcą założyć takie rady w swoich gminach.
Natomiast Stowarzyszenie Szukamy Polski zachęca w swoich działaniach seniorów do dziennikarstwa obywatelskiego. Przez kilka miesięcy uczyło kilkadziesiąt osób z regionu zakładania portalu informacyjnego - pisania i redagowania tekstów, zamieszczania ich na stronie internetowej. W ramach projektu "Podlascy seniorzy - wpływamy na zmiany" powstał portal, do którego pisze obecnie blisko 40 seniorów. Podejmują tam bliskie im tematy, jak zdrowie, kultura czy twórczość własna; są też informacje o problemach polityki senioralnej. W czwartek podczas forum seniorzy dziennikarze odebrali swoje legitymacje prasowe.
Natomiast do aktywności seniorów w międzynarodowym gronie ma zachęcać rozpoczęty właśnie projekt stowarzyszenia Szukamy Polski. Jak powiedziała Bożena Bednarek z tego stowarzyszenia, w ramach projektu współpracują trzy podmioty z Polski, Portugalii i Bułgarii, którzy wspólnie pracują nad stworzeniem podręcznika do edukacji osób starszych. Bednarek powiedziała, że to bardzo ważne, by nie wykluczać osób starszych, a wciąż podnosić ich kompetencje i rozwijać umiejętności.
III Podlaskie Forum Aktywności Osób Starszych zorganizowała Fundacja "SocLab" oraz Stowarzyszenie Szukamy Polski przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych