Podlaskie: Karta Aktywnego Seniora już dla 10,6 tys. białostoczan

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 marca 2018 09:23


Podlaskie: Karta Aktywnego Seniora już dla 10,6 tys. białostoczan Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Już 10,6 tys. białostoczan przystąpiło do Karty Aktywnego Seniora (KAS). Ten miejski program oferuje zniżki i ulgi dla seniorów z Białegostoku. Karta wydawana jest bezpłatnie i bezterminowo od 1 czerwca 2015 r.

Białostocka Karta Seniora to program, polegający na oferowaniu zniżek i ulg - m.in. na zakupy czy bilety wstępu na imprezy kulturalne i sportowe - adresowany jest do mieszkańców Białegostoku, którzy ukończyli 60 lat.

W Białymstoku osób, które mogłyby taką kartę otrzymać, jest ok. 62 tys. Karta wydawana jest bezpłatnie i bezterminowo; jest ważna z dokumentem tożsamości.

Uchwałę w sprawie Karty Aktywnego Seniora białostoccy radni przyjęli pod koniec marca 2015 r.

W swoim założeniu program pod taką nazwą ma "przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu seniorów poprzez zwiększenie dostępności do korzystania z oferty kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej oraz profilaktyki zdrowotnej i komunikacji zbiorowej" w Białymstoku.

Jak informuje białostocki magistrat posiadacze karty mogą skorzystać z 50-proc. zniżki przy zakupie biletów wstępu do 6 miejskich placówek kultury (np. teatru lalek) i 6 obiektów sportowych (m.in. pływalnie i lodowisko). Rabaty oferują także partnerzy prywatni. Jest ich obecnie 35. W tym gronie są np. sklepy, hotele, sanatoria. Do programu w dalszym ciągu mogą przyłączać się kolejni zainteresowani przedsiębiorcy - informują urzędnicy.

Program ma umożliwić seniorom rozwój ich pasji i zainteresowań, ale także dać większe możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego. W ocenie prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego Karta Aktywnego Seniora to ważne narzędzie polityki społecznej realizowane w mieście.

"Zależy nam na aktywizacji starszych mieszkańców Białegostoku i ułatwieniu im dostępu do oferty rekreacyjnej i kulturalnej" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Z informacji przekazanych PAP przez białostocki magistrat, seniorzy posiadający Kartę Aktywnego Seniora i Białostocką Kartę Miejską, a których dochód jest niższy od kryterium dochodowego obowiązującego przy udzielaniu świadczeń z pomocy społecznej (tj. 634 zł dla osób samotnie gospodarujących, 514 zł - na osobę w rodzinie), mogą także skorzystać ze specjalnego biletu. Jest to bilet całoroczny Białostockiej Komunikacji Miejskiej (imienny), obowiązujący w I strefie biletowej. Jego koszt to 120 złotych.

- Są to koszty, które miasto jest gotowe ponieść, aby aktywizować seniorów z Białegostoku. Warto też zwrócić uwagę na to, że bez takiej karty część osób starszych mogłaby z oferty miejskich placówek w ogóle nie skorzystać - zauważa rzecznik prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk.

Kalendarz wydarzeń, spotkań i imprez przygotowanych m.in. dla seniorów dostępny jest na stronie www.odkryjbialystok.pl.

Aby przystąpić do programu Karta Aktywnego Seniora wystarczy wypełnić i podpisać wniosek o wydanie karty. Wnioski są dostępne w Punkcie Obsługi Klienta Białostockiej Komunikacji Miejskiej przy ul. Lipowej 16 oraz na stronie www.seniorzy.bialystok.pl, gdzie podana jest też lista firm i instytucji które przystąpiły do programu KAS. Wydany został też w nakładzie 3 tys. egzemplarzy papierowy "Informator seniora - Miasto dla seniorów. Seniorzy dla miasta".

Według informacji przekazanych PAP przez białostocki magistrat, posiadaczami Karty Aktywnego Seniora są najczęściej mieszkańcy urodzeni w latach 1946-52 (ponad 80 proc.) i 1956-58 (do 15 proc.). Największą grupę stanowią osoby między 66. a 72. rokiem życia (rocznikowo), które są mniej aktywne zawodowo i dysponują wolnym czasem na skorzystanie z miejskiej oferty kulturalnej czy sportowej.

Z danych Urzędu Statystycznego w Białymstoku z pierwszej połowy br. wynika, że w mieście jest ponad 297 tys. mieszkańców, z czego 69 tys. to osoby powyżej 60. roku życia.

W Polsce, poza Białymstokiem, karty seniora funkcjonują, m.in. w Szczecinie, Katowicach, Bytomiu, Płocku, Gorzowie Wlkp., Nowym Sączu, Gliwicach, Łodzi i Zielonej Górze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR