Podlaskie: zatrzymania ws. oszustw "na policjanta"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 czerwca 2018 17:12


Podlaskie: zatrzymania ws. oszustw "na policjanta" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Białostocka policja zatrzymała trzy osoby zamieszane w oszustwa tzw. metodą na policjanta, wskutek których starsi ludzie stracili co najmniej 90 tys. zł. Część pieniędzy udało się odzyskać. Jeden z podejrzanych trafił do aresztu.

Jak wynika z poniedziałkowej (25 czerwca) informacji zespołu prasowego podlaskiej policji, na razie wiadomo o dwóch przypadkach, w których oszustom udało się wyłudzić pieniądze od osób starszych.

Osoby te uwierzyły, że potrzebna jest pomoc finansowa ich bliskim. 83-letniej kobiecie dzwoniący do niej mężczyzna powiedział, że jej zięć miał wypadek z ofiarą śmiertelną. Twierdził, że potrzebna jest wpłata kaucji, by zięć mógł uniknąć aresztu. Starsza pani uwierzyła w tę historię i - nie kontaktując się ani z bliskimi, ani z policją - przekazała 55 tys. zł osobie, która się po te pieniądze zgłosiła.

W drugim przypadku zatrzymanym udało się przekonać 90-letniego mężczyznę, że w potrzebie jest jego syn, który miał spowodować śmiertelny wypadek. Senior dał 34 tys. zł za rzekome uniknięcie przez syna aresztu.

Policja odnotowała też w tym samym czasie cztery usiłowania takich wyłudzeń pieniędzy.

Podejrzanych zatrzymano w województwach mazowieckim i łódzkim. To mężczyźni w wieku 22-29 lat i 56-letnia kobieta. Według policji, ich rolą było odbieranie pieniędzy i przesyłanie ich za granicę (prawdopodobnie do organizatorów oszustwa). Udało się odzyskać 33 tys. zł.

Mimo ostrzeżeń i apeli, policja wciąż notuje oszustwa tzw. metodą na wnuczka czy policjanta (w różnych wariantach). Sprawcy dzwonią do starszych osób, podszywając się pod kogoś z rodziny lub pod policję, i proszą o pieniądze na jakiś ważny cel.

Policja powtarza apel, by w takich przypadkach nie ulegać emocjom i kontaktować się z rodziną, aby potwierdzić, czy rzeczywiście miał miejsce wypadek lub choroba, albo kontaktować się z policjantami. Przypomina też, że sama nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych sprawach czy akcjach i nie prosi o pieniądze.

Apeluje również do opiekunów i bliskich osób starszych, by o takim rodzaju przestępczości je informowali z wyjaśnieniem, jak powinny się zachować.

Niedawno w Bielsku Podlaskim udało się niemal w ostatniej chwili udaremnić podobne oszustwo. 63-letnia kobieta uwierzyła, że telefonicznie rozmawia z policjantem o konieczności zabezpieczenia jej oszczędności na koncie bankowym. Oszust zaproponował otwarcie nowego i przelanie na nie oszczędności, co też kobieta zrobiła. Przestępstwu udało się zapobiec, gdy ktoś z rodziny ofiary sprawdził w komendzie powiatowej policji, czy rzeczywiście dzwoniono w sprawie konta bankowego. Po szybkiej interwencji bank wstrzymał operację.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR