Pogram PO dla seniorów: bilanse zdrowia po 60 r.ż. i opieka asystencka w domachPAP/Rynek Seniora - 18 kwietnia 2018 09:50


Coroczne bilanse zdrowia po 60 roku życia, szeroki dostęp do rehabilitacji oraz opiekę sprawowaną przez asystentów w miejscu zamieszkania seniora - proponuje m.in. Platforma Obywatelska w projekcie "Polska seniora". Jego założenia PO zaprezentowała we wtorek (17 kwietnia) na Warmii i Mazurach.

Posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła, że Platforma przedstawiając i konsultując z seniorami założenia programu ma do tego wyjątkową legitymację.

- W poprzednich latach, kiedy rządziliśmy to my stworzyliśmy nie tylko założenia polityki senioralnej, ale przygotowaliśmy grunt i konkretne działania - podkreślił posłanka. Jak dodała, był to program Senior Wigor.

- Utworzyliśmy Narodowy Instytut Geriatrii, powołaliśmy specjalną komisję polityki senioralnej. To za naszych czasów odbył się pierwszy Obywatelski Parlament Seniora w parlamencie. Niestety "dobra zmiana" wyprowadziła seniorów z polskiego parlamentu - zaznaczyła Okła-Drewnowicz.

Jej zdaniem dotychczasowe działania rządu nie sprzyjają seniorom.

- Seniorzy po 85 roku życia mieli obiecane bezpłatne leki, tymczasem są to tylko wybrane leki i to takie, które i tak niewiele kosztowały, a leki np. na choroby kardiologiczne, które seniorzy wykupują, zdrożały. Geriatra nie znalazła się w podstawowej sieci szpitali i nie jest finansowana z ryczałtu - zauważyła posłanka.

Odniosła się też do zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego na sobotniej konwencji PiS programu dla seniorów Dostępność plus. Premier poinformował wówczas, że na program Dostępność plus, w najbliższych kilku latach zostanie zagwarantowanych 23 mld zł. - To jest mniej więcej tyle, ile wydajemy rocznie na "500 Plus+", po to, żeby poprawić warunki życia seniorom, osobom słabszym, osobom niepełnosprawnym - zapowiedział szef rządu.

Okła-Drewnowicz zauważyła, że program dotyczący likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych w tym dla osób starszych, w 60 proc. jest finansowany ze środków UE.

Jak dodała, PO proponuje seniorom program, który zapewni im "godne, zdrowe i aktywne życie". W myśl programu Platformy, każdy senior po 60 roku życia będzie mógł wykonać coroczny bilans zdrowia, skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie, będzie miał szeroki dostęp do rehabilitacji, oddziały geriatryczne będą tworzone w każdym mieście wojewódzkim a następnie w powiatowych szpitalach.

PO chce także, by seniorzy mogli uczestniczyć w wydatkach z senioralnego budżetu obywatelskiego, mieli dostęp do zestawu bezpłatnych leków. PO zamierza uruchomić telefony zaufania i biura pomocy seniorom. Wśród propozycji PO są także emerytury bez podatku, opieka sprawowana przez asystentów w miejscu zamieszkania seniora i opłacana z tak zwanego czeku opiekuńczego a dla opiekunów prawnych seniorów gwarantowany urlop.