Pogram PO dla seniorów: bilanse zdrowia po 60 r.ż. i opieka asystencka w domach

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 kwietnia 2018 09:50


Pogram PO dla seniorów: bilanse zdrowia po 60 r.ż. i opieka asystencka w domach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Coroczne bilanse zdrowia po 60 roku życia, szeroki dostęp do rehabilitacji oraz opiekę sprawowaną przez asystentów w miejscu zamieszkania seniora - proponuje m.in. Platforma Obywatelska w projekcie "Polska seniora". Jego założenia PO zaprezentowała we wtorek (17 kwietnia) na Warmii i Mazurach.

Posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła, że Platforma przedstawiając i konsultując z seniorami założenia programu ma do tego wyjątkową legitymację.

- W poprzednich latach, kiedy rządziliśmy to my stworzyliśmy nie tylko założenia polityki senioralnej, ale przygotowaliśmy grunt i konkretne działania - podkreślił posłanka. Jak dodała, był to program Senior Wigor.

- Utworzyliśmy Narodowy Instytut Geriatrii, powołaliśmy specjalną komisję polityki senioralnej. To za naszych czasów odbył się pierwszy Obywatelski Parlament Seniora w parlamencie. Niestety "dobra zmiana" wyprowadziła seniorów z polskiego parlamentu - zaznaczyła Okła-Drewnowicz.

Jej zdaniem dotychczasowe działania rządu nie sprzyjają seniorom.

- Seniorzy po 85 roku życia mieli obiecane bezpłatne leki, tymczasem są to tylko wybrane leki i to takie, które i tak niewiele kosztowały, a leki np. na choroby kardiologiczne, które seniorzy wykupują, zdrożały. Geriatra nie znalazła się w podstawowej sieci szpitali i nie jest finansowana z ryczałtu - zauważyła posłanka.

Odniosła się też do zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego na sobotniej konwencji PiS programu dla seniorów Dostępność plus. Premier poinformował wówczas, że na program Dostępność plus, w najbliższych kilku latach zostanie zagwarantowanych 23 mld zł. - To jest mniej więcej tyle, ile wydajemy rocznie na "500 Plus+", po to, żeby poprawić warunki życia seniorom, osobom słabszym, osobom niepełnosprawnym - zapowiedział szef rządu.

Okła-Drewnowicz zauważyła, że program dotyczący likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych w tym dla osób starszych, w 60 proc. jest finansowany ze środków UE.

Jak dodała, PO proponuje seniorom program, który zapewni im "godne, zdrowe i aktywne życie". W myśl programu Platformy, każdy senior po 60 roku życia będzie mógł wykonać coroczny bilans zdrowia, skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie, będzie miał szeroki dostęp do rehabilitacji, oddziały geriatryczne będą tworzone w każdym mieście wojewódzkim a następnie w powiatowych szpitalach.

PO chce także, by seniorzy mogli uczestniczyć w wydatkach z senioralnego budżetu obywatelskiego, mieli dostęp do zestawu bezpłatnych leków. PO zamierza uruchomić telefony zaufania i biura pomocy seniorom. Wśród propozycji PO są także emerytury bez podatku, opieka sprawowana przez asystentów w miejscu zamieszkania seniora i opłacana z tak zwanego czeku opiekuńczego a dla opiekunów prawnych seniorów gwarantowany urlop.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR