Polakom potrzebna jest instrukcja obsługi seniora

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Seniora   28 grudnia 2015 16:03


Polakom potrzebna jest instrukcja obsługi seniora Na zdj. prof. Tadeusz Parnowski, prezes Polskiego Towarzystwa Psychogeriatrycznego

„Nie pracujesz, nie jesz” - to hasło z okresu PRL-u wygenerowało przekaz, że emeryci jedynie obciążają społeczeństwo. Ponadto nie mamy cierpliwości, wrażliwości społecznej, bo oduczono nas tego - twierdzi w wywiadzie dla Gazety Wrocławskiej prof. Tadeusz Parnowski, prezes Polskiego Towarzystwa Psychogeriatrycznego.

Na łamach GW prezes PTP zauważa, że w krajach zachodnich ludzie starsi są otaczani szacunkiem, bo społeczeństwa zdają sobie sprawę, że seniorzy posiadają wiele cennej praktycznej wiedzy, którą mogą przekazać młodszym.

Prof. Parnowski akcentuje, że zanikają relacje międzypokoleniowe. Młodszym Polakom brakuje cierpliwości i mają tendencję do narzucania rozwiązań bez uwzględniania potrzeb starszego pokolenia. Przeważnie oczekują od seniorów pomocy w opiece nad dziećmi czy zabezpieczenia spadku.

Argumentuje, żeby właśnie nic nie narzucać ani nie urządzać za starszego człowieka. On nie jest inwalidą. Dlatego np. uniwersytety trzeciego wieku cieszą się taką popularnością - tam nie ma żadnego przymusu, ale są możliwości.

Niezbyt przychylnie odnosi się natomiast do idei osiedli dla seniorów, w których mogą powstać getta dla starszych. Uważa, że społeczeństwo powinno być wymieszane, bo sprzyja to samopomocy sąsiedzkiej, wymianie usług i zapobiega samotności.

Prezes PTP w podsumowaniu przytacza słowa prof. Jerzego Vetulaniego: „Bądź miły dla dzieci, bo to one będą wybierać twój dom pomocy społecznej”. Apeluje, byśmy dali seniorom więcej wolności i nie urządzali im życia według naszych schematów.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.