Półrocze Ewy Kopacz: polityka senioralna to sukces mojego rządu
Autor: PAP/Rynek Zdrowia   31 marca 2015 15:05

Polityka bezpieczeństwa, prorodzinna i senioralna to - w ocenie premier Ewy Kopacz - sukcesy półrocza jej rządu. Wymieniła m.in. zwiększenie dochodów na armię, zmiany w urlopach rodzicielskich i rozwój placówek opiekuńczych dla seniorów.

Ponad 50 proc. tego, co zadeklarowałam w expose zostało zrealizowane - oświadczyła premier Ewa Kopacz, która we wtorek (31 marca) podsumowała pół roku swoich rządów.

Premier mówiła m.in. o polityce senioralnej. - Bardzo często starość oznacza niestety samotność, narastające problemy zdrowotne, poczucie wykluczenia i dlatego chcemy, by dzienne domy opieki dla seniorów zapewniały ofertę opiekuńczą, edukacyjną, kulturalną i sportowo-rekreacyjną - podkreśliła Kopacz.

Zapowiedziała, że jeszcze w tym roku "powstanie lub zostanie doposażonych" sto placówek opiekuńczych dla seniorów - najpierw w gminach o najniższych dochodach i najwyższym odsetku ludzi starszych. Docelowo takich placówek powstanie 1,2 tys., a na realizację tego projektu przeznaczymy 370 mln złotych - zadeklarowała szefowa rządu.

Sieć domów opieki
Jak przypomina Centrum Informacyjne Rządu, to spełnienie obietnicy zawartej w expose z 1 października 2014 roku. Premier mówiła wtedy, że chciałaby „stworzyć w Polsce znaną w rozwiniętych krajach zachodu instytucje dziennych domów opieki, w których seniorzy znaleźliby opiekę medyczną, ofertę ciekawego spędzenia czasu i poczucie bezpieczeństwa".

Według CIR, że w Polsce powstanie sieć dziennych domów opieki dla seniorów, w których osoby starsze otrzymają ofertę aktywnego spędzenia wolnego czasu, możliwość realizowania pasji oraz profesjonalną opiekę dostosowaną do swoich potrzeb.

Program Senior-WIGOR adresowany jest do nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+ i ma im zapewnić odpowiednią do wieku i stanu zdrowia ofertę opiekuńczą, edukacyjną, kulturalno-oświatową i sportowo-rekreacyjną.

Planuje się, że w 2015 r. powstanie lub zostanie doposażonych ok. 100 placówek. Przez 6 lat funkcjonowania programu powinno powstać ok. 1200 placówek.

Na realizację programu z budżetu państwa zostanie przeznaczone 370 mln zł, z tego 30 mln zł w 2015 r. Rada Ministrów przyjęła program 17 marca 2015 r.

Więcej dla emerytów
Premier obiecywała również wprowadzenie korzystniejszych zasad waloryzacji rent i emerytur w 2015 r. - Rząd zrealizuje obietnicę waloryzacji emerytur - mówiła 1 października 2014 r.

Na wtorkowej konferencji powiedziała: - Dokonaliśmy waloryzacji rent i emerytur; przeznaczyliśmy na ten cel 3,5 mld zł.

CIR informuje, że 1 marca 2015 r. nastąpiła kwotowo-procentowa waloryzacja emerytur i rent na poziomie min. 36 zł dla świadczeń poniżej 5294 zł. Gdyby zastosować wyłącznie procentowy systemem waloryzacji, najniższa emerytura wzrosłaby o ok. 5 zł. W sumie rząd przeznaczył 3,5 mld na waloryzację rent i emerytur.

Ewa Kopacz jest premierem od 22 września 2014 roku; 1 października 2014 roku wygłosiła expose, tego samego dnia jej gabinet uzyskał w Sejmie wotum zaufania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.