Polscy emeryci coraz częściej wybierają emigrację

POLITYKA SENIORALNA

Autor: forsal.pl   15 maja 2015 11:05


Polscy emeryci coraz częściej wybierają emigrację

Wzrasta liczba polskich emerytów, którzy decydują się na emigrację. Przyczyną jest tęsknota za bliskimi, którzy wyjechali wcześniej, ale również perspektywy lepszej opieki medycznej, szerszej oferty kulturalnej, bardziej sprzyjającego klimatu.

Jak pisze forsal.pl, o tym, że zjawisko emigracji polskiego emeryta narasta, świadczą liczby ze statystyk ZUS. Jeśli w 2009 r. z jego kont przelewano za granicę 25 tys. rent i emerytur, to pod koniec zeszłego roku było ich już 43 tys.

Jedenaście lat temu, kiedy wchodziliśmy do UE, takich przelewów było tylko 18,8 tys. Jednak i te dane nie oddają skali problemu, gdyż wiele osób - ile dokładnie, nie wiadomo - nie korzysta z możliwości bezpośredniego przelewania ich świadczeń z kont ZUS na te, które założyli w krajach, gdzie teraz mieszkają. Korzystają z innych możliwości transferu.

Prof. Marek Szczepański z Uniwersytetu Śląskiego podkreśla, że podróże seniorów odbywają się we wszystkie strony. Nasi seniorzy wyjeżdżają za dziećmi, za lepszym życiem, dorobieniem do emerytury czy renty - głównie na Wyspy, ale także do Niemiec, które stają się drugim kierunkiem życiowych ucieczek. Do krajów Beneluksu i Skandynawii.

Równolegle odbywa się ruch w naszą stronę: dorosłe dzieci, zwłaszcza niemieckich oraz holenderskich starszych pań i panów, wykupują swoim rodzicom miejsca w polskich domach spokojnej starości. Z oszczędności. Bo jeśli miesiąc w przyzwoitym domu starców na przedmieściach Hamburga kosztuje ok. 4,5 tys. euro miesięcznie, to u nas opłaty zamkną się w góra 1,5 tys. euro.  

Więcej: www.forsal.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.