Polska i świat: zobacz, gdzie żyje się najdłużej
Autor: Jacek Wykowski, GUS/Rynek Seniora   04 sierpnia 2016 13:23

W 2015 r. w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 73,6 lat, a kobiety 81,6 lat. Najdłużej żyją mieszkańcy Krakowa i Warszawy, a najkrócej Łodzi i Katowic - wynika z raportu GUS ”Trwanie życia w 2015 r.”. Na świecie najdłużej żyje się m.in. w Japonii - mężczyźni dożywają średnio nieco ponad 80 lat, a kobiety - prawie 87 lat.

"Korzyści wynikające z rozwoju nowych technologii medycznych i nowoczesnych metod diagnostycznych oraz poprawa kondycji zdrowotnej Polaków realizowana przez prozdrowotny styl życia, mają swoje odzwierciedlenie w trwającym już od ponad dwudziestu lat spadku natężenia zgonów, a tym samym wydłużaniu przeciętnego trwania życia" - czytamy w najnowszym raporcie Głównego Urzędu Statystycznego "Trwanie życia w 2015 r.".

Zobacz CAŁY RAPORT

W 2015 r. w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 73,6 lat, natomiast kobiety 81,6 lat. W porównaniu z 1990 r. żyjemy dłużej odpowiednio o 7,4 i 6,4 lat.

Warszawa i Kraków liderami "długowieczności"
W Polsce występuje duże zróżnicowanie przeciętnego trwania życia w przekroju wojewódzkim.

W 2015 r. rozpiętość między najwyższym i najniższym wskaźnikiem wśród 16 województw wynosiła dla mężczyzn 3,7 lat. Najkrócej żyli mężczyźni mieszkający na terenie woj. łódzkiego (71,4 lat), natomiast najdłużej w woj. małopolskim (75,1 lat) i podkarpackim (74,9 lat).

Wśród kobiet zróżnicowanie jest mniejsze i wynosi 2,3 roku. Kobiety żyją najkrócej w woj. śląskim i łódzkim (poniżej 80,5 lat). Woj. podkarpackie i podlaskie mogą z kolei poszczycić się najkorzystniejszymi parametrami trwania życia - kobiety dożywają tam wieku co najmniej 82,5 lat.

Ogólnie można stwierdzić, że we wszystkich województwach leżących na terenach Polski wschodniej i południowo-wschodniej przeciętne trwanie życia kobiet jest wyższe od średniej dla kraju.

Jeśli chodzi o aglomeracje miejskie, w ubiegłym roku najkorzystniejsze parametry trwania życia zanotowano w Krakowie i w Warszawie (mężczyźni powyżej 76 lat, kobiety powyżej 82 lat). Na tle tych miast bardzo niekorzystnie wypada Łódź i podregion katowicki. Przeciętne trwanie życia mężczyzn w tych podregionach jest krótsze od średniej dla miast odpowiednio o 2,8 i 2,0 lata, zaś kobiet o 1,9 i 2,6 lat.

Polscy mężczyźni umierają częściej
W Polsce, podobnie jak w innych krajach, występuje nadumieralność mężczyzn, jednak skala tego zjawiska jest znacznie wyższa. Mimo, iż w latach 90. różnica między przeciętnym trwaniem życia kobiet i mężczyzn malała (w 1991 r. - 9,2 lat; w 2001 - 8,2), nowa dekada przyniosła wzrost tej wartości do 8,7 - w latach 2006-2008. Obecnie różnica ta wynosi 8 lat.

Zjawisko nadumieralności mężczyzn obserwowane jest we wszystkich grupach wiekowych. W 2015 r. wieku 18 lat nie dożyło 0,8 proc. mężczyzn, wśród kobiet - wieku pełnoletniości nie dożyło 0,6 proc. Okresu pełnej aktywności zawodowej, tj. 45 lat nie dożyło 5 proc. mężczyzn i 1,9 proc. kobiet, natomiast wieku 75 lat - aż 46,8 proc. mężczyzn i 23,7 proc. kobiet.

Długowieczne Japonki
Według danych Eurostatu (dane dot. 2014 r.) najdłużej żyją mężczyźni w Islandii, Szwajcarii i w Lichtensteinie - co najmniej 81 lat - a najkrócej w Rosji - 64,7 lata. Wśród kobiet za długowieczne można uznać Francuzki i Hiszpanki. Przeciętne trwanie ich życia wynosi co najmniej 86 lat. Najkrócej w Europie żyją Ukrainki, Mołdawianki i Rosjanki - nie osiągają wieku 76,5 lat.

Warto zaznaczyć, że spośród krajów pozaeuropejskich najdłużej - co najmniej 80,5 lat - żyją mężczyźni w Australii, Izraelu i Japonii. Wśród kobiet najdłużej żyją Japonki - prawie 87 lat.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (dane dot. 2015 r.) w świecie najkrócej żyją mieszkańcy Sierra Leone. Przeciętne trwanie życia mężczyzn nie przekracza 50 lat, kobiet 51 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR