„Polska Seniora” wg PO: emerytura bez podatku, czek opiekuńczy i bilans 60-latka

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 stycznia 2018 16:08


„Polska Seniora” wg PO: emerytura bez podatku, czek opiekuńczy i bilans 60-latka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Platforma Obywatelska rozpoczęła w woj. świętokrzyskim społeczne konsultacje nad programem „Polska Seniora”. - Ma on na celu opiekę nad ludźmi starszymi i wykorzystanie ogromnego potencjału, jakim dysponują polscy seniorzy - podkreślił przewodniczący PO w regionie świętokrzyskim Artur Gierada.

Gierada zaznaczył podczas piątkowej (12 stycznia) konferencji prasowej w Kielcach, że "polityka senioralna to bardzo ważny segment, który wydaje się, że w naszym kraju jest bardzo niedoceniany".

- Nie ma konkretnych, spójnych programów dla osób starszych. Tych ludzi nie można pozostawić samych sobie. Przygotowaliśmy program, który z jednej strony ma na celu opiekę nad seniorami. Musimy jednak pamiętać, że ci ludzie mają ogromny potencjał intelektualny i czasowy, który należy wykorzystać - powiedział Gierada.

Koordynatorka programu świętokrzyska posłanka Marzena Okła-Drewnowicz dodała, że program "Polska Seniora" oparty jest na trzech filarach - godne, zdrowe i aktywne życie. - To odpowiedzialny program, który opiera się na diagnozie i będzie konsultowany z ludźmi starszymi. Propozycje, które im przedstawimy, będą przez nich weryfikowane. To seniorzy zadecydują o ostatecznym kształcie tego programu - zapewniła Okła-Drewnowicz.

Program zakłada m.in. emeryturę dla seniorów bez podatku, pakiet dla opiekunów osób niesamodzielnych, czek opiekuńczy - finansujący opiekę nad seniorami dla osób, które chcą łączyć opiekę na członkiem swojej rodziny z pracą zawodową i tzw. urlop wytchnieniowy dla opiekuna osoby wymagającej opieki.

- Chcemy też aby senior po osiągnieciu wieku emerytalnego, jeśli zdecyduje się na kontynuację zatrudnienia, był zwolniony z odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, a składkę na ubezpieczenia emerytalne będzie opłacało państwo - mówiła o głównych założeniach programu posłanka PO Joanna Frydrych.

Zdaniem parlamentarzystów Platformy nowatorskim pomysłem jest "Bilans sześćdziesięciolatka". Podkreślają, że każda osoba w tym wieku powinna być kompleksowo przebadana, a później stan jej zdrowia powinien być monitorowany. Proponują też bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób starszych i utworzenie oddziału geriatrycznego w każdym województwie.

- To są drogie oddziały. Służba zdrowia broni się przed nimi, bo one generują ogromne koszty. Ale bez tych oddziałów nie jest możliwe prawidłowe zdiagnozowanie wszystkich chorób wieku senioralnego - stwierdziła posłanka Dorota Rutkowska.

W programie ugrupowania znalazła się także telemedycyna, czyli medycyna na odległość. "Coraz więcej szpitali stosuje już taką metodę. Przy badaniach EKG, USG czy rezonansie magnetycznym można podłączyć urządzenia w domu i monitorować to za pomocą internetu i telekomunikacji" - wyjaśniła Rutkowska.

Jeden z segmentów programu poświęcony jest aktywności osób starszych. PO proponuje utworzenie na każdym szczeblu samorządu terytorialnego Rady Seniora, która miałaby swój budżet na prowadzenie działalności oraz tzw. obywatelskiego budżetu senioralnego.

- W każdym powiecie powinno być także tzw. biuro seniora - miejsce gdzie osoby starsze będą mogły uzyskać niezbędne informacje i liczyć na pomoc w załatwieniu różnych codziennych problemów. Temu ma służyć również inna nasza propozycja - czynny przez całą dobę telefon zaufania dla seniorów - podkreśliła posłanka Krystyna Szumilas.

Gierada powiedział, że najbardziej kosztownym elementów programu "Polska Seniora" będą ulgi podatkowe. - Rocznie w skali kraju wyliczyliśmy je na około miliard złotych. To kwota, którą budżet państwa jest w stanie udźwignąć, biorąc pod uwagę znaczenie polityki senioralnej. Na aktywizacji osób starszych zyska polska gospodarka i zyskamy my wszyscy - zaznaczył Gierada.

W czwartek po południu parlamentarzyści PO spotkają się z seniorami z powiatów skarżyskiego, pińczowskiego i ostrowieckiego. To czwarte tego typu konsultacje w kraju nad programem "Polska Seniora". W ubiegłym roku odbyły się w województwach podkarpackim, małopolskim i wielkopolskim. 23 stycznia członkowie Platformy odwiedzą woj. kujawsko-pomorskie, 12 lutego Dolny Śląsk, a dzień później woj. opolskie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR