
Platforma Obywatelska rozpoczęła w woj. świętokrzyskim społeczne konsultacje nad programem „Polska Seniora”. - Ma on na celu opiekę nad ludźmi starszymi i wykorzystanie ogromnego potencjału, jakim dysponują polscy seniorzy - podkreślił przewodniczący PO w regionie świętokrzyskim Artur Gierada.
Gierada zaznaczył podczas piątkowej (12 stycznia) konferencji prasowej w Kielcach, że "polityka senioralna to bardzo ważny segment, który wydaje się, że w naszym kraju jest bardzo niedoceniany".
- Nie ma konkretnych, spójnych programów dla osób starszych. Tych ludzi nie można pozostawić samych sobie. Przygotowaliśmy program, który z jednej strony ma na celu opiekę nad seniorami. Musimy jednak pamiętać, że ci ludzie mają ogromny potencjał intelektualny i czasowy, który należy wykorzystać - powiedział Gierada.
Koordynatorka programu świętokrzyska posłanka Marzena Okła-Drewnowicz dodała, że program "Polska Seniora" oparty jest na trzech filarach - godne, zdrowe i aktywne życie. - To odpowiedzialny program, który opiera się na diagnozie i będzie konsultowany z ludźmi starszymi. Propozycje, które im przedstawimy, będą przez nich weryfikowane. To seniorzy zadecydują o ostatecznym kształcie tego programu - zapewniła Okła-Drewnowicz.
Program zakłada m.in. emeryturę dla seniorów bez podatku, pakiet dla opiekunów osób niesamodzielnych, czek opiekuńczy - finansujący opiekę nad seniorami dla osób, które chcą łączyć opiekę na członkiem swojej rodziny z pracą zawodową i tzw. urlop wytchnieniowy dla opiekuna osoby wymagającej opieki.
- Chcemy też aby senior po osiągnieciu wieku emerytalnego, jeśli zdecyduje się na kontynuację zatrudnienia, był zwolniony z odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, a składkę na ubezpieczenia emerytalne będzie opłacało państwo - mówiła o głównych założeniach programu posłanka PO Joanna Frydrych.
Zdaniem parlamentarzystów Platformy nowatorskim pomysłem jest "Bilans sześćdziesięciolatka". Podkreślają, że każda osoba w tym wieku powinna być kompleksowo przebadana, a później stan jej zdrowia powinien być monitorowany. Proponują też bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób starszych i utworzenie oddziału geriatrycznego w każdym województwie.
- To są drogie oddziały. Służba zdrowia broni się przed nimi, bo one generują ogromne koszty. Ale bez tych oddziałów nie jest możliwe prawidłowe zdiagnozowanie wszystkich chorób wieku senioralnego - stwierdziła posłanka Dorota Rutkowska.
W programie ugrupowania znalazła się także telemedycyna, czyli medycyna na odległość. "Coraz więcej szpitali stosuje już taką metodę. Przy badaniach EKG, USG czy rezonansie magnetycznym można podłączyć urządzenia w domu i monitorować to za pomocą internetu i telekomunikacji" - wyjaśniła Rutkowska.
Jeden z segmentów programu poświęcony jest aktywności osób starszych. PO proponuje utworzenie na każdym szczeblu samorządu terytorialnego Rady Seniora, która miałaby swój budżet na prowadzenie działalności oraz tzw. obywatelskiego budżetu senioralnego.
- W każdym powiecie powinno być także tzw. biuro seniora - miejsce gdzie osoby starsze będą mogły uzyskać niezbędne informacje i liczyć na pomoc w załatwieniu różnych codziennych problemów. Temu ma służyć również inna nasza propozycja - czynny przez całą dobę telefon zaufania dla seniorów - podkreśliła posłanka Krystyna Szumilas.
Gierada powiedział, że najbardziej kosztownym elementów programu "Polska Seniora" będą ulgi podatkowe. - Rocznie w skali kraju wyliczyliśmy je na około miliard złotych. To kwota, którą budżet państwa jest w stanie udźwignąć, biorąc pod uwagę znaczenie polityki senioralnej. Na aktywizacji osób starszych zyska polska gospodarka i zyskamy my wszyscy - zaznaczył Gierada.
W czwartek po południu parlamentarzyści PO spotkają się z seniorami z powiatów skarżyskiego, pińczowskiego i ostrowieckiego. To czwarte tego typu konsultacje w kraju nad programem "Polska Seniora". W ubiegłym roku odbyły się w województwach podkarpackim, małopolskim i wielkopolskim. 23 stycznia członkowie Platformy odwiedzą woj. kujawsko-pomorskie, 12 lutego Dolny Śląsk, a dzień później woj. opolskie.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych