Polska w 2050 roku: zapaść demograficzna i dłuższa aktywność zawodowa

POLITYKA SENIORALNA

Autor: forsal.pl/Rynek Seniora   28 sierpnia 2015 12:13


Polska w 2050 roku: zapaść demograficzna i dłuższa aktywność zawodowa Wzrośnie zapotrzebowanie na usługi socjalne i zdrowotne ze strony osób starszych. Fot. Fotolia

Według szacunków Population Reference Bureau (PRB), ludność Polski skurczy się w 2050 roku do 34 mln osób z 38,5 mln obecnie.

„Niekorzystne zjawiska demograficzne w połączeniu z niską produktywnością oraz nieefektywnym rynkiem pracy będą stanowić poważne problemy strukturalne, utrudniające rozwój Polski. Głównym powodem nieefektywności rynku pracy jest relatywnie niski współczynnik aktywności zawodowej – zaledwie 67 proc. ludności w wieku produkcyjnym jest aktywne zawodowo. To o wiele mniej niż w Szwecji (81,1 proc.), Niemczech (77,5 proc.) czy średnio w państwach „starej” Unii (74 proc.).” - czytamy w raporcie McKinsey „Polska 2025 - nowy motor wzrostu w Europie”.

Jak podkreślają autorzy raportu, seniorzy będą w najbliższych latach jedyną grupą, której liczebność będzie w Polsce w najbliższych latach rosnąć.

Poważny problem stanowi też ujemny bilans migracji, który oznacza, że więcej pracowników opuszcza nasz kraj, niż do niego przyjeżdża. „Dane demograficzne nie wskazują na to, żeby sytuacja miała się poprawić, więc nadal maleć będzie liczba osób płacących podatki, przy jednoczesnym zwiększającym się zapotrzebowaniu na usługi socjalne i zdrowotne ze strony osób starszych. Tendencje te będą powodować duże obciążenie dla budżetu” - twierdzą analitycy McKinsey.

Więcej: www.forsal.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.