Polski dokument o starszym małżeństwie na krótkiej liście kandydatów do Oscara

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wyborcza, JW/Rynek Seniora   28 października 2016 10:31


Polski dokument o starszym małżeństwie na krótkiej liście kandydatów do Oscara Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Więzi" Zofii Kowalewskiej to jedyny polski dokument, który znalazł się na tzw. shortliście dziesięciu filmów z szansami na Oscara. Bohaterami filmu są dziadkowie reżyserki - Barbara i Zdzisław - małżeństwo z 45-letnim stażem. Sama Zofia Kowalewska ma 21 lat i jest studentką trzeciego roku reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej, a pracę nad dokumentem rozpoczęła już w klasie maturalnej.

Członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej z dziedziny filmu dokumentalnego po obejrzeniu 61 filmów zgłoszonych w kategorii krótki dokument wybrali dziesięć, które będą ubiegać o pięć nominacji do Oscara. To pierwsza oscarowa kategoria, w której podano krótką listę.

Z aż pięciu polskich produkcji, które przeszły wcześniejszą selekcję, tylko "Więzi" ("Close Ties") znalazły się na skróconej liście - informuje Gazeta Wyborcza.

Po ogłoszeniu listy reżyserka podziękowała m.in. swoim dziadkom, którzy, jak stwierdziła, "z zaufaniem, odwagą i otwartością podzielili się swoją historią".

Film opowiada historię małżeństwa z 45-letnim stażem, które po kilkuletnim rozstaniu, gdy mąż zamieszkał z inna kobietą, wspólnie spędzają starość, choć, jak twierdzi żona, gdyby nie chore nogi małżonka, ten dalej „wierzgałby po Krakowie”. 

Więzi" zdobyły już m.in. nagrodę na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 24 stycznia 2017 r. Gala Oscarowa odbędzie się w niedzielę 26 lutego 2017 r. w Dolby Theatre w Hollywood.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR