Polski system certyfikacji OK Senior zainteresował Komisję EuropejskąPolskie Radio/Rynek Seniora - 28 października 2016 12:18


Jak informuje Polskie Radio, Komisja Europejska pracuje nad rozwiązaniami, które mają sprawić, że otoczenie będzie bardziej przyjazne seniorom. Jedyną organizacją z Europy Środkowo-Wschodniej uczestniczącą w projekcie "Otoczenie przyszłości - przyszłość otoczenia” jest Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej (KIGS). Organizacja przybliża ideę polskiego systemu certyfikacji dóbr i usług dla osób starszych OK Senior.

Projekt prowadzony przez dwie Dyrekcje Generalne Komisji Europejskiej ma na celu wykorzystanie inicjatyw poszczególnych krajów członkowskich do stworzenia wspólnej wizji przestrzeni i mieszkań przyjaznych seniorom.

Jak tłumaczy w Polskim Radiu Bolesław Meluch z KIGS, w żadnym państwie w Europie nie powstały do tej pory standardy w opiece długoterminowej dla seniorów. Podkreśla, że projekt OK Senior ma na celu wypracowanie takich standardów, a KIGS został zaproszony do prezentowania swojego autorskiego systemu także w innych krajach.

Meluch zauważył też, że 75 proc. seniorów w całej Europie, a w Polsce jeszcze więcej, nie ma dostosowanych mieszkań do swojego stopnia sprawności. Stwierdził, że dla osób w starszym wieku, które chcą pozostać w swoim mieszkaniu jak najdłużej, trzeba stworzyć programy, które zapewnią im pełną opiekę, także zdrowotną.

Więcej: www.polskieradio.pl