
Kobiety żyją dłużej, ale częściej chorują od mężczyzn, wiele z nich pozostaje z głodowymi emeryturami - to wyniki analiz wykonanych na zlecenie Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładem Higieny.
Czytaj też: Kobiety versus mężczyźni: co prawda dłużej żyją, ale częściej chorują
Dłuższe życie kobiet jest często utożsamiane z lepszym stanem ich zdrowia. To stereotyp, który się nie potwierdza: jakość życia Polek jest gorsza niż mężczyzn oraz ich europejskich rówieśnic. Częściej chorują - średnia liczba deklarowanych schorzeń wśród mężczyzn wynosiła 1,2, podczas gdy wśród kobiet - 1,7.
Umierają głównie na choroby krążenia - 52 proc. (dzieje się to częściej niż w przypadku mieszkanek innych państw europejskich). Na drugim miejscu są nowotwory.
Po ukończeniu 65. roku życia okres niedołęstwa starczego stanowi średnio 38 proc. dalszego trwania życia kobiet i 27 proc. mężczyzn. Z raportu GUS wynika, że co trzecia starsza osoba miała ograniczenia w wykonywaniu codziennych czynności związanych z samoobsługą.
Na kłopoty ze zdrowiem nakładają się kwestie społeczne. Starość dla pań oznacza najczęściej samotność, która ma dla nich także wymiar ekonomiczny. Po stracie męża i opuszczeniu przez dzieci domu rodzinnego panie zostają często z głodową emeryturą. Wśród osób otrzymujących najniższe świadczenie - do 1200 zł, jest dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Proporcje są odwrotne w grupie najwyższych emerytur. Powyżej 3 tys. zł otrzymuje miesięcznie co czwarty mężczyzna i jedynie 5 proc. kobiet.
Więcej: www.dziennik.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych