Polsko-czeska współpraca policji na rzecz bezpieczeństwa seniorówPAP/Rynek Seniora - 26 listopada 2018 09:56


Bezpieczeństwo mieszkańców na polsko-czeskim pograniczu jest celem projektu "Seniorzy! Oszustwo nie zna granic", który przez najbliższy rok będzie prowadzić Komenda Wojewódzka Policji w Opolu we współpracy z funkcjonariuszami czeskiej policji z Ostrawy.

Projekt "Seniorzy! Oszustwo nie zna granic" jest realizowany w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014 - 2020. Jego autorami są funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Prudniku i ze strony czeskiej - Komendy Powiatowej Policji w Bruntalu. Będzie realizowany do końca października 2019 r.

Jak informuje opolska policja, głównym celem projektu jest wzrost bezpieczeństwa wśród osób starszych mieszkających na pograniczu oraz ograniczenie liczby przestępstw, których ofiarami są seniorzy. Przewidziano między innymi cykl spotkań, na których policjanci będą przedstawiali mieszkańcom polsko-czeskiego pogranicza przypadki i metody działania oszustów oraz innych zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się w codziennym życiu.

Oprócz działań promocyjno-informacyjnych polscy funkcjonariusze wezmą udział w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej, a także przeprowadzą szkolenia dla pracowników socjalnych opiekujących się osobami starszymi, których tematem będą nowe metody i sposoby działania oszustów. Koordynatorem projektu jest Komenda Wojewódzka Policji w Opolu i Komenda Wojewódzka w Policji w Ostrawie.