Pomysł Biedronia i Kwaśniewskiej na "Kącik Babci i Dziadka" nabiera kształtu
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   06 lipca 2016 10:24

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej “Porozumienie Bez Barier”, w ramach współpracy z prezydentem Słupska Robertem Biedroniem, rozpoczęła już prace w słupskim Domu Pomocy Społecznej “Leśna Oaza”. Powstaje tam drugi w Polsce „Kącik Babci i Dziadka”.

Celem toczących się właśnie prac remontowych w Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” w Słupsku przy ul. Leśnej 8 jest stworzenie namiastki rodzinnego domu dla osób starszych. To jedna z kilku inicjatyw, którą realizuje prezydent Słupska Robert Biedroń na rzecz starszych mieszkańców miasta. Efektem innych pomysłów są chociażby "Koperty życia", telefon seniora "TEL-SEN" czy karta seniora.

Czytaj też: Robert Biedroń o działaniach dla seniorów w Słupsku

W ramach projektu "Kącik Babci i Dziadka" zostanie zaaranżowana przytulna przestrzeń, w której podopieczni ośrodka mogą się spotykać, przyjmować gości, czy brać udział w organizowanych dla nich wydarzeniach kulturalnych.

Pierwszy pilotażowy "Kącik" został stworzony przez Fundację „Porozumienie Bez Barier” w 2015 r. w Domu Pomocy Społecznej im. św. Franciszka Salezego na Solcu w Warszawie.

Dzięki grantowi uzyskanemu przez „Porozumienie Bez Barier” z Fundacji MetLife, w 2016 r. powstaną dwa kolejne "Kąciki". Pierwszym z nich w tym roku (i jednocześnie drugim w Polsce) jest własnie ten tworzony w słupskim DPS.

Realizatorzy idei "Kącików" dążą do wykorzystania lokalnych zasobów, chociażby w postaci bazy domów pomocy społecznej. Ten w Słupsku funkcjonuje jako jednostka budżetowa i organizacyjna miasta. Jest placówką stałego pobytu przeznaczoną dla osób w podeszłym wieku i osób przewlekle somatycznie chorych i działa od roku 1954. W 43 pokojach jedno, dwu i trzyosobowych jest zakwaterowanych 86 podopiecznych.

W Słupsku mieszka ponad 92 tys. osób. Średni wiek mieszkańców wynosi 42,6 lat i jest większy od średniego wieku mieszkańców woj. pomorskiego oraz nieznacznie większy od średniego wieku mieszkańców całej Polski. Ok. 20 tys. słupszczan jest w wieku poprodukcyjnym (kobiety 60+ i mężczyźni 65+).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.