Pomysł na oznaczanie aut seniorów. Zamiast zielonego listka - złoty

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   28 czerwca 2016 12:32


Pomysł na oznaczanie aut seniorów. Zamiast zielonego listka - złoty Złoty liść klonu naklejany na szybę auta miałby być dla seniorów nieobowiązkowy. Fot. William Warby/Flickr.com (CC BY 2.0)

Od stycznia 2017 r. osoby, które mają prawo jazdy krócej niż osiem miesięcy, obowiązkowo będą musiały oznaczać swoje auta zielonym listkiem klonu. Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych "MOST" z Katowic proponuje, by podobnym listkiem, ale w kolorze złotym, oznaczać samochody prowadzone przez osoby starsze.

Zielony listek klonu, naklejany w prawym górnym rogu przedniej i tylnej szyby samochodu, to symbol młodego, niedoświadczonego kierowcy. Na polskich drogach obowiązkowy był od lat 70. do 90. zeszłego wieku. Ale już od stycznia 2017 r. osoby, które mają prawo jazdy krócej niż osiem miesięcy, znów będą musiały oznaczać w ten sposób swoje auta.

Pomysł Stowarzyszenia Wspierania Organizacji Pozarządowych "MOST" z Katowic, by podobnym listkiem, ale w kolorze złotym, oznaczać samochody prowadzone przez seniorów, wzbudza różne opinie. Nie wszyscy chcą się afiszować swoim wiekiem i być z jego powodu traktowani w szczególny sposób, tym bardziej, że starszych kierowców - według nich samych - cechuje doświadczenie, rozsądek i pokora na drodze. 

Jednak z wiekiem zaczyna także szwankować zdrowie: pogarsza się wzrok, osłabia refleks, zdarzają się zasłabnięcia za kierownicą - przestrzega GW. Według policyjnych statystyk w 2010 r. kierowcy 50+ byli sprawcami co piątego wypadku na śląskich drogach - obecnie powodują już co trzeci.

Anna Szelest, prezes Stowarzyszenia "MOST" podkreśla, że logotyp ma zwiększyć bezpieczeństwo starszych kierowców, m.in. oddziałując na młodszych użytkowników dróg. Oprócz wręczania listków, stowarzyszenie chciałoby przekonywać starszych kierowców, by poddawali się nieobowiązkowym badaniom lekarskim.

Szelest podkreśla, że zarówno takie zajęcia, jak i decyzja o naklejeniu złotego listka powinny być dobrowolne.

Więcej:  www.katowice.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.