Ponad 750 uczestników projektu „Śląscy Seniorzy XXI wieku na TOPie!”

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Rynek Seniora   17 grudnia 2015 09:57


Ponad 750 uczestników projektu „Śląscy Seniorzy XXI wieku na TOPie!” Ponad 750 osób wzięło udział w warsztatach, wydarzeniach projektowych, w tym podsumowaniu projektu „Śląscy Seniorzy XXI wieku na TOPie!” Fot. Fot. senior.swietochlowice.org.pl

W Młodzieżowym Domu Kultury w Świętochłowicach (Śląskie) ponad 150 osób spotkało się na uroczystym podsumowaniu projektu „Śląscy Seniorzy XXI wieku na TOPie!”.

Było to przedsięwzięcie realizowane przez Fundację Rozwoju Świętochłowic przez ostatnie 10 miesięcy, a jego głównym celem było zapobieganie marginalizacji osób starszych w społeczeństwie oraz zwiększenie aktywności społecznej tej grupy wiekowej.

Głównym celem podsumowania przedsięwzięcia „Śląscy Seniorzy XXI wieku na TOPie!” była prezentacja efektów projektowych. W ramach działania, zrealizowanych zostało 8 warsztatów stacjonarnych (zajęcia fotograficzne, artystyczne, teatralne, komputerowe o różnym stopniu zaawansowania), a także 5 szkoleń e-learningowych.

Organizatorom zależało, aby zróżnicowana tematyka oferowanych zajęć zainteresowała jak największą liczbę seniorów. Dzięki temu wychodzili oni z domów, byli zmobilizowani do udziału w warsztatach (łącznie 560 godzin różnych zajęć), nawiązywali kontakty i relacje z innymi osobami. Ponad 750 osób wzięło udział w warsztatach, wydarzeniach projektowych, w tym podsumowaniu projektu.

Najważniejszym i jednocześnie najbardziej innowacyjnym elementem projektu była Akademia Lidera - cykl szkoleń mający na celu wykształcenie liderów, inicjujących wspólnie z różnymi środowiskami projekty lokalne.

Innowację stanowiło połączenie w 6-osobowe zespoły projektowe osoby 60+ i młodzież, a ich zadaniem było zrealizowanie konkretnych przedsięwzięć lokalnych wg poznanych wcześniej zasad.

Uczestnicy Akademii wzięli udział w blisko 100 godzinach zajęć, podczas których poznali m.in.: zasady realizowania projektów, metodologię zarządzania nimi, dostępne źródła finansowania działań lokalnych.

Podczas podsumowania przedstawiono 6 ciekawych projektów zrealizowanych przez Liderów (seniorów i młodzież) w naszym województwie: „Wakacje w obiektywie” (Tarnowskie Góry), „Dzień gier planszowych” (Świętochłowice), „Dzień integracji międzypokoleniowej” (Bytom), „Od przedszkola do seniora” (Bytom), „Ludzie z pasją” (Bytom), „Jestem Patriotą” (Knurów). Łącznie w zaplanowanych i przeprowadzonych przez Liderów projektach wzięło udział ponad 350 osób.

Zajęcia Akademii Liderów miały charakter nie tylko międzypokoleniowy (ze względu na udział osób do 25 roku życia oraz po 60 roku życia), ale także międzynarodowy. Wśród uczestników Akademii znalazło się bowiem dwoje studentów z Ukrainy, którzy edukują się w regionie.

Projekt „Śląscy Seniorzy XXI wieku na TOPie!” realizuje Fundacja Rozwoju Świętochłowic dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Fundacja Rozwoju Świętochłowic działania na rzecz osób starszych prowadzi od 2009 roku (łącznie do chwili obecnej, ponad 7000 osób powyżej 60 roku życia wzięło udział w projektach realizowanych przez Fundację).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.