Poprawki Kukiz'15 i PSL ws. wieku emerytalnego do kosza

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 listopada 2016 09:00


Poprawki Kukiz'15 i PSL ws. wieku emerytalnego do kosza Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała we wtorek (15 listopada) odrzucenie poprawek klubów PSL i Kukiz'15 do prezydenckiego projektu ustawy, który przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

We wtorek w Sejmie podczas drugiego czytania projektu obniżającego wiek emerytalny posłowie Kukiz'15 oraz PSL zgłosili poprawki. Zajęła się nimi komisja polityki społecznej i rodziny.

Członkowie komisji zarekomendowali odrzucenie poprawki klubu Kukiz'15, która zakładała możliwość przechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy - 35 lat dla kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn. Podobną poprawkę zaproponował PSL - też została odrzucona przez komisję.

Kryterium stażu pracy - za drogie
Jarosław Porwich z Kukiz'15 argumentował, że wprowadzenia "stażowej" emerytury będzie uczciwe wobec obywateli. - Nie może być tak, że ktoś, kto przepracuje 20 lat będzie miał uprawnienia do świadczeń, a ktoś, kto przepracuje 40 lat, nie będzie mieć emerytury tylko dlatego, że nie osiągnie wieku emerytalnego - mówił.

Jego zdaniem, wprowadzenie takiego rozwiązania przyniesie korzyści zarówno dla państwa jak i obywateli. - Nastąpi zmniejszenie skali zatrudnienia w szarej strefie, zmniejszenie liczby przypadków ukrywania przez pracodawców i pracowników faktycznie osiąganych zarobków - wyliczał poseł Kukiz'15. Według niego dzięki proponowanym przepisom zwiększą się też wpływy do NFZ na ubezpieczenie zdrowotne oraz wpływy na fundusz ubezpieczeń społecznych.

Z posłem Porwichem nie zgodził się wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. W jego opinii rozwiązanie proponowane przez Kukiz'15 generowałoby dodatkowe koszty. - Dla pierwszego roku obowiązywania takiej regulacji to jest zwiększenie wydatków na emerytury z funduszu ubezpieczeń społecznych o 5,1 mld zł - oszacował.

Z kolei poseł sprawozdawca prezydenckiego projektu Jan Mosiński (PiS) zwrócił uwagę, że proponowana poprawka Kukiz'15 ws. stażowej emerytury wykracza poza prezydencki projekt. -Wymagałaby procedury trzech czytań - wyjaśniał.

Co z wcześniejszą emeryturą rolniczą?
Sejmowa komisja zarekomendowała odrzucenie poprawki PSL, która zakładała, że niektórzy rolnicy mogliby odchodzić na wcześniejszą emeryturę (kobiety w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 - po spełnieniu pewnych warunków) do końca 2022 r. Przepisy te wygasają wraz z końcem 2017 r.

Zieleniecki przypomniał, że termin - 2017 r. - został wpisany do ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego, który przyjęła koalicja PO-PSL. -Projekt prezydencki nie zakłada zmiany tych przepisów - podkreślił.

Według Krystiana Jarubasa (PSL) w obecnym kształcie prezydencki projekt wydłuża rolnikom wiek, w którym mogą przejść na emeryturę. - Pani premier mówiła o wielkim zobowiązaniu, ja mówię o wielkim oszustwie. Zdemaskowaliśmy was - powiedział.

Przeciwko słowom posła PSL stanowczo zaprotestował Mosiński. - To wy ten zamęt wprowadziliście, podwyższając wiek emerytalny w ciągu trzech tygodni. Wszystko to, co dzisiaj w iście rejtanowskich gestach wykonujecie, począwszy od sali obrad Sejmu, po tę dzisiejszą komisję, trzeba było wykonać w ciągu ośmiu lat, kiedy rządziliście - zwrócił się do Jarubasa.

- Niech pan ma pretensje do swoich kolegów, żeście sprzedali wieś za judaszowe posady i srebrniki - dodał Mosiński. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR