Postanowienia noworoczne: co zrobić, by były trwałe?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   30 grudnia 2016 11:04


Postanowienia noworoczne: co zrobić, by były trwałe? Wykształcenie nowego nawyku trwa ok. trzech miesięcy. Fot. Fotolia

Wprowadzenie trwałej zmiany w życiu niesie za sobą wyjście ze strefy komfortu. Potrzebne są samodyscyplina i cierpliwość, a nie tylko same chęci - twierdzi psycholog z Uniwersytetu SWPS, dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Dr Ewa Jarczewska-Gerc zwraca uwagę, że najczęściej, jeśli robimy sobie jakieś postanowienia - np. noworoczne - chcielibyśmy odmienić swoje życie, ale bez ponoszenia kosztów i wysiłku związanego z tym procesem. Tymczasem droga do sukcesu wymaga wyjścia ze strefy komfortu. 

Jak wymienia, proces motywacyjny składa się z czterech etapów: rozpoczęcia, ukierunkowania, podtrzymania oraz zakończenia działania.

Najpierw potrzebny jest realny plan - jeśli powiemy sobie konkretnie, gdzie, kiedy i w jakiej formie zamierzamy realizować nasze założenie, zwiększają się szanse na sukces. Zamiast więc - bardzo ogólnie - postanawiać sobie np. że „będę ćwiczyć”, „będę się odchudzać”, „będę się zdrowo odżywiać", lepiej - według Jarczewskiej-Gerc - zaplanować sobie bardziej szczegółowe działania.

Zamiary - jak informuje psycholog w PAP Nauka w Polsce - należy definiować w formie zdań typu: "jak tylko wrócę do domu, to wychodzę na siłownię" albo „gdy się obudzę, przygotuję zdrowe śniadanie”.

Psycholog zauważa, że każda rezygnacja z planu (np. kiedy sięgniemy po słodycze) - choć chwilowo może i wprawi nas w dobry nastrój, to po jakimś czasie prowadzi do obniżenia nastroju i może wpłynąć na spadek samooceny. 

Badaczka informuje, że do wykształcenia nawyku potrzeba około trzech miesięcy. Ale i czas po zakończeniu tego okresu jest istotny - wówczas sporo osób porzuca swoje postanowienia, przyjmując, że można sobie już trochę odpuścić.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.