Powstała Świętokrzyska Karta Seniora: zniżki i ulgi dla mieszkańców całej Polski

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 września 2016 17:11


Powstała Świętokrzyska Karta Seniora: zniżki i ulgi dla mieszkańców całej Polski Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zniżki na bilety do instytucji kultury oraz rabaty na zabiegi fizjoterapii i wypoczynek w ośrodkach hotelowo-rehabilitacyjnych regionu dla osób powyżej 60. roku życia, zakłada Świętokrzyska Karta Seniora. Ze specjalnej oferty będą mogli skorzystać mieszkańcy całej Polski.

W środę (21 września) w Kielcach zainaugurowano projekt koordynowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Świętokrzyska Karta Seniora ma być formą dodatkowego wsparcia dla seniorów w dostępie do różnych form życia społecznego, kulturalnego, prozdrowotnego i gospodarczego - poprzez ofertę specjalnych ulg, usług bądź szczególnych uprawnień, jakie przygotowali partnerzy przedsięwzięcia.

Osoby, które ukończyły 60 lat - mieszkańcy całego kraju - i chcą skorzystać z przywilejów oferowanych przez instytucje i firmy woj. świętokrzyskiego, nie będą musiały wyrabiać specjalnej karty. Do potwierdzenia uprawnień wystarczy dowód osobisty.

Zniżki w muzeach, teatrach i obiektach medycznych
Do projektu przystąpiło kilkanaście placówek - instytucji kultury i prywatnych przedsiębiorstw. Na 50 proc. zniżek seniorzy będą mogli liczyć zwiedzając obiekty kieleckiego Muzeum Narodowego. Muzeum Wsi Kieleckiej oferuje taki sam rabat dla zwiedzających Park Etnograficzny w Tokarni oraz bezpłatne zwiedzanie Dworku Leszczyków w Kielcach. Starsze osoby taniej niż dotychczas będą płaciły także za oglądanie ruin Zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

40 proc. mniej za usług rehabilitacyjne zapłacą seniorzy w Domu Opieki Rodzinnej w Pierzchnicy. Zniżki w granicach 10-20 proc. czekają natomiast na korzystających z oferty Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego "Polanika" w Chrustach k. Kielc. Chodzi m. in. o turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe, zabiegi rehabilitacyjne, organizację w placówce imprez okolicznościowych i zwiedzanie tutejszego Parku Miniatur.

Poradnia neurologiczna "Synapsa" z Kielc oferuje połowę ceny wstępu na zajęcia gimnastyki leczniczej, pochodzącej z kultury chińskiej.

- To ćwiczenia poprawiające sprawność, które można wykonywać w każdym wieku, nie obciążające specjalnie układów ruchu i krążenia. Dają one dużo korzyści w zakresie uspokojenia psychiki, większej ilości energii i poprawy samopoczucia. Czyli jest to ruch bardzo odpowiedni właśnie dla seniorów, popularny w wielu krajach w tej grupie wiekowej - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami prezes placówki, Paweł Półrola.

W projekcie uczestniczą też m. in. Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.

Miejsca, oferujące ulgi, będą oznaczone logo akcji. Przedsięwzięcie ma charakter otwarty i mogą dołączać do niego kolejni partnerzy, chcący oferować udogodnia dla osób po sześćdziesiątce.

Znaczenie srebrnej gospodarki
Marszałek woj. świętokrzyskiego, Adama Jarubas przypomniał, że wiele osób dopiero na emeryturze, kiedy ma więcej czasu realizuje swoje pasje i korzysta z ofert różnych instytucji. A dziedzina gospodarki, tzw. "silver economy" (ang. srebrna gospodarka), która swą ofertę wdraża przy udziale starszych ludzi, jest znaczącą dla wielu regionów.

- Myślę, że potrzebujmy takiej międzypokoleniowej solidarności, pewnego ukłonu wobec ludzi, dzięki którym nasze województwo znajduje się w tym miejscu, w którym jest. Ci ludzie kiedyś pracowali na to, by nasza ziemia mogła się jak najdynamiczniej rozwijać - dzisiaj my powinniśmy pamiętać o tej potrzebie solidarności - ocenił marszałek.

Informacje o zasadach funkcjonowania Świętokrzyskiej Karty Seniora są dostępne na stronie internetowej www.senior.sejmik.kielce.pl. Tu można zaleźć też listę instytucji zaangażowanych w projekt. W przyszłości pojawi się tam mapa obrazującą dostępność oferty w poszczególnych powiatach regionu.

W woj. świętokrzyskim funkcjonowały dotąd gminne karty seniora - wprowadziły je m. in. samorządy Włoszczowy i Starachowic. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR