Powstanie Instytut Geriatrii - centrum opieki nad seniorami

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP   27 sierpnia 2014 15:31


Powstanie Instytut Geriatrii - centrum opieki nad seniorami Fot. Paweł Pawłowski

Onkologia bez limitów, utworzenie Instytutu Geriatrii, zmniejszenie kolejek do lekarzy, ustawa dot. in vitro i informatyzacja - to priorytety Ministerstwa Zdrowia na najbliższe miesiące. Poinformował o tym w Sejmie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Minister przypomniał, że od 1 stycznia 2015 r. zaczną wchodzić w życie przepisy dotyczące leczenia onkologicznego. Zgodnie z propozycjami MZ diagnostyka onkologiczna ma być wykonana przez świadczeniodawcę w terminie nie dłuższym niż 9 tygodni, a docelowo 7 tygodni od 2017 r. Chory, który będzie miał Kartę Pacjenta Onkologicznego i rozpoznanie choroby, powinien rozpocząć terapię w ciągu dwóch tygodni od chwili, gdy trafi na listę oczekujących na dane świadczenie.

Kolejnym zadaniem Ministerstwa Zdrowia będzie utworzenie Instytut Geriatrii w Polsce. Jak wyjaśnił Arłukowicz, będzie to centrum opieki medycznej nad osobami starszymi. - Chodzi o to, żeby wykształcić w Polsce odpowiednią liczbę geriatrów, ale przede wszystkim, aby móc przeszkolić w jednym miejscu wszystkich lekarzy, którzy mogą zajmować się seniorami - mówił minister.

Dodał, że MZ będzie zmierzać do tego, by w szpitalach powiatowych pracowali interniści z wiedzą geriatryczną.

Wśród zadań na najbliższe miesiące minister wymienił też realizację zmian w systemie kolejek w związku z podpisanymi w sierpniu przez prezydenta ustawami z tzw. pakietu kolejkowego. Zakładają one m.in. zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość świadczeń. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii "czujności onkologicznej". Zmiany mają pozwolić ponadto na lepszy dostęp do specjalistów dla wszystkich pacjentów.

Zmiany przewidują, że świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Będą także mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej. Po zmianach kolejka będzie budowana z osób oczekujących na pierwszą wizytę; premiowani będą specjaliści, którzy po szybkiej diagnozie i ustawieniu leczenia przekażą pacjenta pod opiekę lekarza POZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.