Poznań: bezpłatna pielęgnacja paznokci u stóp najstarszych mieszkańców



PAP/Rynek Seniora - 02 lipca 2018 09:58


Seniorzy z Poznania mogą już korzystać z pomocy kosmetyczki, która nieodpłatnie zadba o ich paznokcie u stóp. Środki na ten cel zapewnił samorząd miasta; seniorzy w Poznaniu mogą już za darmo zamówić książkę z biblioteki czy taksówkę do lekarza.

Mobilna pielęgnacja paznokci u stóp to kolejna udostępniona w stolicy Wielkopolski usługa w ramach pakietu Poznań Viva Senior. Mogą z niej skorzystać poznaniacy, którzy ukończyli 80 lat i znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

- Pomysł na tę usługę podsunęli sami seniorzy. Okazało się, że wrastające paznokcie to dla starszych osób poważny problem. Ich chirurgiczne usuwanie jest jednym z najczęstszych zabiegów chirurgicznych w poznańskich szpitalach - powiedział wiceprezydent miasta Jędrzej Solarski.

Usługę można zamówić telefonicznie. Każdy uprawniony senior może poprosić o pomoc kosmetyczki maksymalnie raz na dwa miesiące.

Pakiet Poznań VIVA Senior jest kompleksowym zestawem usług dla starszych mieszkańców stolicy Wielkopolski. W ub. roku zainicjowano "Taksówkę dla seniora", czyli bezpłatne usługi transportowe dla seniorów. Osoby, które skończyły 70 lat i mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną mogą dojechać taksówką do urzędu, lekarza-specjalisty czy na groby bliskich.

Miasto zainicjowało projekt dopłat do małych remontów dla seniorów, którzy mieszkają w lokalach komunalnych. Działa też "Złota rączka dla seniora", dzięki której poznaniacy mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy przy drobnych naprawach technicznych.

Dzięki przedsięwzięciu "Książka dla seniora", starsi poznaniacy, którzy mają kłopoty z dotarciem do biblioteki, mogą wypożyczyć książki. Raz w tygodniu za darmo dowiezie je pracownik Biblioteki Raczyńskich.

Miasto proponuje starszym poznaniakom również "Pudełko życia", które ma ułatwić służbom medycznym dostęp do najważniejszych informacji o stanie zdrowia seniora. Uruchomiono ponadto Poznańską Złotą Kartę, która jest pakietem promocji i zniżek m.in. do kina, teatru, restauracji, kawiarni oraz w miejskiej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.