Poznań: darmowe badania dla kierowców-seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 kwietnia 2016 08:52


Poznań: darmowe badania dla kierowców-seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Koncentrację i sprawność fizyczną sprawdzić mogą poznańscy kierowcy po 60. roku życia podczas organizowanych przez miasto Poznań i Automobilklub Wielkopolski badań „Poznaj swoje możliwości - kieruj świadomie”. Bezpłatne testy objąć mają ok. 100 seniorów.

Pierwsza seria badań prowadzonych na Torze Poznań zorganizowana będzie w najbliższą niedzielę (24 kwietnia). Można się na nie zgłaszać poprzez stronę internetową kierujswiadomie.pl

Koordynator badań Barbara Pospieszna powiedziała w czwartek (21 kwietnia) PAP, że bezpieczne kierowanie pojazdem wymaga od kierowcy równoczesnego zaangażowania oraz współdziałania wielu różnych funkcji organizmu, które z wiekiem ulegają pewnym ograniczeniom. Testy pomogą je wychwycić i zweryfikować.

- Każdy kierowca powinien być zainteresowany zakresem swoich umiejętności jazdy, musi być świadomy tego, jak jeździ i czego mu brakuje. Osobom po 60. może brakować sprawności fizycznej, psychicznej, mogą one mieć problemy z koncentracją, czy z szybkością podejmowania decyzji. Są osoby, które się szybko męczą, lub mają kłopoty z jeżdżeniem po zmroku - powiedziała Pospieszna.

Jak dodała, w wielu przypadkach starsi kierowcy nie są w stanie samodzielnie stwierdzić, że ich brak pełnej sprawności za kierownicą zaczyna zagrażać innym użytkownikom dróg.

W trakcie badań seniorzy będą się mogli dowiedzieć, czy są w pełni sprawni fizycznie, psychicznie, czy ich reakcje są odpowiednio szybkie i jaka jest ich zdolność koncentracji. Eksperci zweryfikują, jak kierowcy radzą sobie na zakręcie, parkując, lub w trakcie jazdy slalomem.

- Oczywiście, nawet jeśli testy wypadną źle, nikomu nie zabieramy prawa jazdy - my prowadzimy akcję uświadamiającą. Każda osoba dostanie wyniki z opisem z którego się dowie, jakie ma braki i czym może je sobie kompensować - powiedziała Barbara Pospieszna.

Aby wziąć udział w badaniach niezbędna jest wcześniejsza, internetowa lub telefoniczna rejestracja. Do wakacji zaplanowano cztery cykle kontroli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR