Poznań oferuje seniorom pakiet bezpłatnych usług i dopłat

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 października 2017 09:00


Poznań oferuje seniorom pakiet bezpłatnych usług i dopłat Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bezpłatny transport, dopłaty do małych remontów dla seniorów, a wkrótce też nieodpłatny dowóz książek z biblioteki - takie ułatwienia proponują najstarszym mieszkańcom miasta władze Poznania. W piątek (20 października) ogłoszone zostały założenia pakietu „Poznań VIVA senior”.

Według danych GUS w stolicy Wielkopolski mieszka obecnie ponad 143 tys. osób w wieku powyżej 60 lat. W opinii prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka, pakiet "Poznań VIVA senior" to pierwsza w Polsce tak kompleksowa propozycja ułatwień dla osób w wieku 60+.

- Wspieranie seniorów, dostarczanie im adekwatnych usług, odpowiednia organizacja przestrzeni publicznej i integracja międzypokoleniowa należą do najważniejszych priorytetów miasta. Chcemy działać nie tylko dla seniorów, ale przede wszystkim wspólnie z nimi. Ich potencjał i energia zbyt długo pozostawały niezauważane - powiedział prezydent.

Biuro prasowe poznańskiego magistratu podkreśliło, że pakiet "Poznań VIVA senior" to efekt pionierskich w skali kraju prac nad polityką senioralną. Wśród zawartych w nim propozycji jest m.in. projekt "Złota rączka dla seniora", dzięki któremu starsi poznaniacy już teraz mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy przy drobnych naprawach technicznych.

Od najbliższego poniedziałku seniorzy będą też mogli, w pewnych przypadkach, zamówić nieodpłatną taksówkę.

- Miasto zapewni bezpłatne usługi transportowe dla seniorów, którzy skończyli 70 lat i mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. Dzięki temu będą mogli dojechać taksówką do urzędu, lekarza czy na groby bliskich. Dodatkowo chcemy też zapewnić darmowy dowóz wypożyczonych książek tym seniorom, którzy lubią czytać, ale nie mogą samodzielnie dojechać do biblioteki. Trwają prace nad dopracowaniem szczegółów projektu, ale chcemy go uruchomić jeszcze w tym roku - powiedział wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

Z taksówki będzie można skorzystać dwa razy w miesiącu. Projekt wprowadzany jest pilotażowo, jeśli się sprawdzi, zostanie przedłużony.

Pakiet zakłada też wprowadzenie dopłat do małych remontów dla seniorów, którzy mieszkają w lokalach komunalnych. Według przedstawicieli władz miasta chodzi o drobne prace, które pomogą w przystosowaniu mieszkania do potrzeb starszych osób, tj. likwidacja progów czy wymiana głębokiej wanny na kabinę prysznicową.

W piątek w Poznaniu przedstawiciele ponad 20 samorządów, w tym m.in. Warszawy, Krakowa, Gdańska, Gdyni, Szczecina, Poznania i Łodzi podpisali "Deklarację współpracy prezydentów miast w obszarze polityki senioralnej". Miasta powołają zespół ekspercki do spraw polityki senioralnej; eksperci przyjrzą się m.in. przestrzeni publicznej, budynkom, transportowi, mieszkalnictwu, usługom społecznym czy ochronie zdrowia.

- Wymiana doświadczeń sprawia, że dobre praktyki wprowadzone w jednym mieście mogą być wykorzystane w innych, a to bardzo ważne. Życzymy seniorom stu lat i więcej - ale spędzonych w komforcie, w miastach, które są przyjazne starzeniu - powiedział Jaśkowiak.

Rada Miasta Poznania przyjęła na początku tygodnia Program Polityki Senioralnej na lata 2017-2021. Dokument wskazuje działania, zadania i inicjatywy kształtujące warunki godnego i zdrowego starzenia się. W lipcu 2016 roku Poznań został przyłączony do sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR