Poznań premiuje osoby po 70 r.ż. w dostępie do miejskich mieszkań

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 listopada 2016 15:38


Poznań premiuje osoby po 70 r.ż. w dostępie do miejskich mieszkań Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Seniorzy, osoby, które doświadczyły przemocy w rodzinie czy bezdomni mają większe niż dotąd szanse wynajmu miejskich mieszkań w Poznaniu. Władze miasta podały we wtorek (8 listopada), że prawo do wynajmu mieszkania od miasta w 2017 r. przyznano rekordowej liczbie 290 osób.

Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że taki wynik jest efektem nowych, wprowadzonych w połowie roku zasad wynajmowania mieszkań będących w zasobach miasta. Jak wyjaśnił, zlikwidowane zostało "nierealne" kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, które wykluczało z ubiegania się o prawo do najmu wiele osób w rzeczywiście trudnej sytuacji mieszkaniowej.

Kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych oznaczało, że na jedną osobę przypada do 5 mkw. powierzchni pokoi w gospodarstwie wieloosobowym, lub do 10 mkw w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Obecnie jedynym kryterium do udzielenia pomocy jest dochód osoby starającej się o najem lokalu.

Wprowadzony został też system kwalifikacji punktowej. Wiceprezydent Tomasz Lewandowski wyjaśnił, że w sposób szczególny premiuje on m.in. osoby po 70. roku życia, bezdomnych, wychowanków pieczy zastępczej pozbawionych możliwości powrotu do domu rodzinnego, czy osoby dotknięte przemocą w rodzinie.

- Osoby starsze były dotąd często "uwięzione" w dużym, prywatnym lokalu z ogromnymi kosztami jego utrzymania i bez najmniejszej szansy na pomoc mieszkaniową. Dotąd miasto nie miało im nic do zaproponowania, bo według dotychczasowych zasad osoby takie miały zaspokojone potrzeby mieszkaniowe - powiedział.

Według władz miasta, nowe rozwiązanie ma być też wsparciem dla osób bezdomnych, przebywających w schroniskach, czy ludzi mieszkających na terenie ogródków działkowych.

- Nie da się rozwiązać w ciągu roku czy dwóch problemu 5 tys. osób, które obecnie mieszkają na ogródkach działkowych, czy problemu starszych osób mieszkających w zbyt dużych mieszkaniach, ale ta sprawa jest dla mnie bardzo ważna - zapewnił Jaśkowiak.

Po wprowadzeniu nowych zasad, od lipca do października rozpatrzonych zostało ok. 600 wniosków dotyczących udzielenia pomocy mieszkaniowej. Prawo do wynajmu mieszkania od miasta w 2017 roku przyznano 290 osobom. - To rekordowa liczba osób, które mogą liczyć na lokal komunalny i socjalny w następnym roku. Tego w historii poznańskiego samorządu do tej pory nie było. Mieszkania uzyskujemy poprzez zmniejszenie liczby pustostanów i zoptymalizowanie zarządzania obecnym zasobem - powiedział Lewandowski.

Według listy na 2015 r. prawo wynajmu przyznano 260 osobom, lista obowiązywała również w 2016 r. W ubiegłych latach prawo do lokalu przyznano kolejno: w 2014 r. - 121 osobom, w 2013 r. - 68 osobom, zaś w 2012 r. - 49 osobom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR