Poznań: proponują systemy dopłat na przystosowanie lokali dla seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   22 kwietnia 2016 14:56


Poznań: proponują systemy dopłat na przystosowanie lokali dla seniorów Bariery architektoniczne, brak lokali mieszkalnych dostosowanych do potrzeb seniorów oraz bariery finansowe w dostępie o kultury to według Piotra Frydryszka główne problemy starszych mieszkańców Poznania. Fot. Thomas8047/Flickr.com (CC BY 2.0)

Piotr Frydryszek z Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu radzi na łamach Gazety Wyborczej, na co powinno się zwrócić uwagę w długofalowej polityce miasta.

Członek poznańskiej rady seniorów zauważa, że w Polsce "zaczęło się mówić o starszych ludziach", ale namacalne zmiany są procesem długotrwałym.

Zwraca uwagę, że w Poznaniu nadal jest bardzo dużo barier architektonicznych.

Postuluje ponadto rozwiązanie problemu mieszkalnictwa seniorów - zdecydowana większość osób starzeje się w miejscach, w których mieszkali całe życie; w 87 proc. przypadków to budynki wielorodzinne, komunalne i spółdzielcze, niekoniecznie przystosowane dla potrzeb osób w podeszłym wieku. Proponuje, by przyjrzeć się rozwiązaniom zagranicznym, które stosują np. systemy dopłat na przystosowanie lokali dla seniorów, a niektóre z udogodnień są bardzo ciekawe - np. ścieżki świetlne dla starszych w mieszkaniach w Danii.

Jeśli chodzi o nowe budynki, według Frydryszka wystarczy, aby 10 proc. lokali było przystosowanych do potrzeb osób starszych.

Przedstawiciel rady seniorów zaznacza, że według badania Centrum Informacji Senioralnej z 2011 r. ok. 50 proc. ankietowanych poznaniaków przeciętnie ocenia ofertę kulturalną miasta, tyle samo w ogóle nie chodzi do kina, na wystawy, do teatru, a kolejne 40 proc. robi to raz, dwa razy do roku. 

Pior Frydryszek zachęca miasto do organizowania bezpłatnych imprez, wprowadzania ulg, a także do poprawy zmiany sposobu informowania o imprezach, gdyż seniorzy zauważają się, że choć informacji jest sporo, to są one niejasne. 

Więcej: www.poznan.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.