Poznań przyjął Program Polityki Senioralnej na lata 2017-2021

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 października 2017 10:02


Poznań przyjął Program Polityki Senioralnej na lata 2017-2021 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Budowa Centrum Opieki Senioralnej i Centrum Opieki Paliatywnej, a także wspieranie dotychczasowych inicjatyw skierowanych do seniorów - to główne założenia przyjętego we wtorek programu "Polityki Senioralnej Miasta Poznania na lata 2017-2021".

Dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania Magdalena Pietrusik-Adamska podkreśliła we wtorek (17 października), że według danych Głównego Urzędu Statystycznego, obejmujących stan i strukturę demograficzną Poznania w 2016 roku, wskaźnik tzw. starości demograficznej w mieście wynosi 19,1 proc. Dodała, że według danych GUS, w stolicy Wielkopolski mieszka obecnie ponad 143 tys. osób w wieku 60+.

- Kolejne pokolenia żyją coraz dłużej, konieczne staje się więc podejmowanie działań, które przyczynią się do tego, by okres późnej dorosłości był czasem, w którym seniorzy mogą jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, satysfakcjonującymi kontaktami społecznymi, także poza własną rodziną i możliwie długo zachować niezależność psychiczną, fizyczną i społeczną (...) Konieczna jest również dbałość o to, by utrwalać znaczenie starszych mieszkańców Poznania i ich miejsce w społecznej hierarchii - podkreśliła.

Jak dodała, założeniem polityki senioralnej Miasta Poznania jest tworzenie warunków do rozwoju i życia najstarszego pokolenia "poprzez działania realizowane w szczególności w zakresie przestrzeni publicznych i budynków, transportu, mieszkalnictwa, partycypacji społecznej, szacunku i inkluzji społecznej, partycypacji obywatelskiej i zatrudnienia, komunikacji i informacji, usług społecznych i służby zdrowia".

- Obok trwających prac zespołu zorganizowano warsztaty fokusowe z najstarszymi mieszkańcami Poznania, podczas których seniorzy mieli możliwość przedstawienia swoich potrzeb i oczekiwań oraz zaproponowania działań, które będą czyniły miasto bardziej przyjaznym starzeniu się. W spotkaniach brali udział również przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, pracujący z seniorami oraz na ich rzecz. Zebrane materiały poddane były analizie przez podzespoły zadaniowe i wykorzystane w toku prac - zaznaczyła Pietrusik-Adamska.

Główne punkty programu senioralnego
Założenia programu "Polityki Senioralnej Miasta Poznania na lata 2017-2021" opierają się m.in. na dostosowaniu transportu miejskiego i mieszkalnictwa do potrzeb osób starszych, a także na zwiększeniu dostępu do usług medycznych, opiekuńczych i społecznych.

Wśród głównych założeń programu, znalazła się m.in. budowa Centrum Opieki Senioralnej i Centrum Opieki Paliatywnej. W programie podkreślono także, że Miasto chce nadal wspierać dotychczasowe inicjatywy, realizowane z powodzeniem i cieszące się popularnością wśród samych seniorów.

Władze miasta podkreśliły, że Poznań już od niemal 15 lat podejmuje różne inicjatywy na rzecz poprawy jakości życia seniorów; od 2007 roku w Poznaniu działa m.in. Rada Seniorów, na terenie miasta utworzono także m.in. Zespół Dziennych Domów Pomocy, a także mieszkania chronione i Domy Pomocy Społecznej, w których seniorzy także mogą uzyskać pomoc i wsparcie.

W grudniu 2009 roku utworzono z kolei Centrum Inicjatyw Senioralnych, którego celem jest poprawa jakości życia seniorów, w tym zwiększenie ich uczestnictwa w życiu społecznym w obszarze: edukacji, zdrowia, kultury i sztuki.

Wśród działań, jakie wspiera miasto, jest także inicjatywa "Trenera Senioralnego", czyli bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych m.in. dla osób po 55. roku życia, oraz program "Złota Rączka dla Seniora", w ramach którego seniorzy mogą liczyć na bezpłatną pomoc przy drobnych, domowych usterkach.

W ubiegłym roku, ramach realizacji polityki senioralnej, Miasto Poznań zleciło realizację 71 projektów skierowanych do poznańskich seniorów, na które przekazano środki finansowe w wysokości 1,3 mln zł.

W lipcu ubiegłego roku Poznań został przyłączony do sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia, skupiającej miasta otwarte na potrzeby osób starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR