Poznań: ruszyły 20. Dni Lwowa i Kresów, w niedzielę piknikPAP/Rynek Seniora - 19 maja 2017 14:04


Piknik Lwowski z Jarmarkiem Galicyjskim, wystawa, prelekcje i koncerty złożą się na odbywające się od piątku (19 maja) w Poznaniu XX Dni Lwowa i Kresów. Wydarzenie ma przybliżać poznaniakom i Wielkopolanom bogatą kulturę i historię dawnych polskich ziem.

- Starsze osoby świetnie pamiętają, jakie są związki Lwowa i Kresów z Polską. Dla młodych wydarzenia na Starym Rynku to przede wszystkim rozrywka. Ale również w ten sposób chcemy zainteresować młode osoby naszą historią - powiedział PAP w imieniu organizatorów wydarzenia Andrzej Kuczyński.

W tym roku istotne miejsce poświęcone będzie historii lotnictwa: w sobotę w Domu Polonii zaplanowano prelekcję Tomasza Kuby Kozłowskiego "Lotnictwo w okresie II RP ze szczególnym uwzględnieniem Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich". W poniedziałek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim otwarta zostanie wystawa "Skrzydła nad Kresami".

W niedzielę (21 maja) na Starym Rynku odbędzie się Piknik Lwowski i Jarmark Galicyjski. Wystąpią zespoły z ukraińskiego Nowego Rozdołu a także z Poznania i Wielkopolski. Na miejscu będzie można skosztować kresowych przysmaków i kupić książki poświęcone kresom.

Atrakcje na Starym Rynku poprzedzi msza w Farze w intencji mieszkańców Kresów.

Organizator przedsięwzięcia, Odział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu powstał w 1989 r. Do tej pory zrealizował kilkaset przedsięwzięć przybliżających Wielkopolanom bogatą kulturę i historię Kresów.

Dni Lwowa w Poznaniu po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1996 r. Odbywają się pod patronatem metropolity poznańskiego, marszałka województwa, wojewody i prezydenta Poznania.