Poznań zaoferuje seniorom bezpłatne strzyżenie i mycie okien

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   04 grudnia 2018 10:27


Poznań zaoferuje seniorom bezpłatne strzyżenie i mycie okien Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na bezpłatne mycie okien i darmowe usługi fryzjerskie będą mogli w 2019 r. w Poznaniu liczyć seniorzy. Już obecnie najstarsi mieszkańcy miasta mogą m.in. nieodpłatnie podróżować taksówkami do urzędu i zamawiać fachowca do drobnych napraw.

Darmowe usługi dla starszych poznaniaków tworzą pakiet Poznań Viva Senior - unikatową w skali kraju, kompleksową propozycję ułatwień dla starszych osób. Jak podkreślił wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, samorząd pracuje nad sukcesywnym poszerzaniem pakietu.

- Działamy w pełnej współpracy z seniorami. Wszystkie projekty są konsultowane z Miejską Radą Seniorów, a wiele propozycji to pomysły samych poznaniaków. Seniorzy najlepiej wiedzą, czego potrzebują - naszym zadaniem jest wsłuchać się w ich głos i w miarę możliwości ułatwić im codzienne życie - powiedział.

Poznański magistrat poinformował, że od przyszłego roku seniorzy będą mogli nieodpłatnie skorzystać z usług fryzjera - dostępne mają być podstawowe usługi fryzjerskie, tj. obcięcie czy uczesanie włosów. Plany dotyczą też możliwości zamówienia bezpłatnego mycia okien. Wśród przygotowywanych projektów są też dwa związane z opieką nad grobami bliskich. To m.in. "Riksza dla seniorów" i pomoc w sprzątaniu nagrobków. Dzięki nim seniorzy, których bliscy leżą na cmentarzu komunalnym, będą mogli poruszać się po tej nekropolii rikszą, a starsi poznaniacy będą mogli 1-2 razy w roku skorzystać z bezpłatnego czyszczenia nagrobków.

Jednym z nowych pomysłów jest też zwiększenie liczby spraw urzędowych, które seniorzy będą mogli załatwić przez telefon. Planowane jest ponadto rozpoczęcie pilotażowego programu aktywizacji starszych poznaniaków, dzięki któremu seniorzy zyskają dostęp m.in. do bibliotek cyfrowych i teleopieki.

W ub. roku zainicjowano "Taksówkę dla seniora". Osoby, które skończyły 70 lat i mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną mogą dojechać taksówką do urzędu, lekarza czy na groby bliskich.

Miasto wprowadziło dopłaty do małych remontów dla seniorów mieszkających w lokalach komunalnych. Działa też "Złota rączka dla seniora", umożliwiająca poznaniakom bezpłatne korzystanie z pomocy przy drobnych naprawach technicznych.

Dzięki przedsięwzięciu "Książka dla seniora" starsi poznaniacy, którzy mają kłopoty z dotarciem do biblioteki, mogą wypożyczyć książki z dowozem do domu. Seniorzy z Poznania mogą też korzystać z pomocy kosmetyczki, która nieodpłatnie zadba o ich paznokcie u stóp.

Uruchomiono ponadto Poznańską Złotą Kartę, która jest pakietem promocji i zniżek, m.in. do kina, teatru, restauracji, kawiarni i w miejskiej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR