Pracodawcy RP: demografia zagrozi gospodarce
Autor: DKX/Rynek Seniora   14 maja 2015 09:12

Opublikowany przez Komisję Europejską The 2015 Ageing Report, odnoszący się do prognoz ekonomicznych i demograficznych do roku 2060, wskazuje Polskę jako jeden z krajów, który w największym stopniu dotknięty zostanie zjawiskiem starzenia się społeczeństwa - wskazuje Jacek Brzozowski, doradca Prezydenta Pracodawców RP.

Szybkie starzenie się społeczeństwa może doprowadzić do osłabienia w Polsce wzrostu gospodarczego. Komisja Europejska ostrzega, że w najbliższych latach demografia będzie jednym z największych wyzwań dla gospodarki i pracodawców.

Z jednej strony populacja naszego kraju zmniejszy się o ok. 5 mln, z drugiej zaś będzie temu towarzyszyć znacząca zmiana struktury demograficznej. - Zjawisko to będzie nawet bardziej istotne niż sam spadek liczby ludności, ponieważ doprowadzi do zachwiania proporcji pomiędzy ludnością w wieku produkcyjnym a tą w wieku emerytalnym - ocenia ekspert.

Jak wylicza, stosunek osób niepracujących w wieku 65+ do ogółu pracujących zmieni się dla Polski z 33% w chwili obecnej do ponad 80% w roku 2060. Będzie to najwyższy wzrost wśród krajów UE, dla których średnia wartość współczynnika wzrośnie w analogicznym okresie z 41,5% do 64,5%.

Oznacza to, że w chwili obecnej na jednego emeryta przypadają trzy osoby pracujące, a w długim okresie dojdziemy do relacji czterech niepracujących na pięciu pracujących.

- Warto tu odwołać się także do bardziej szczegółowych danych z prognoz GUS. Mówią one o tym, że o ile liczba Polaków w wieku produkcyjnym w roku 2013 przekraczała 24 miliony, o tyle w 2050 roku będzie to już tylko 19 milionów. Z kolei grupa wiekowa 18–44 lata skurczy się w tym samym czasie z 15 do 9 milionów, a w wieku poprodukcyjnym wzrośnie w tym okresie z 6,5 miliona do 10 milionów - mówi reprezentant pracodawców.

Według ekonomistów OECD (Looking to 2060. Long-term global growth prospects). postępujące starzenie polskiego społeczeństwa połączone ze spadkiem podaży pracowników może doprowadzić do załamania tempa wzrostu gospodarczego, które po roku 2030 będzie dla Polski wynosić tylko ok. 1% rocznie.

Będzie to rezultatem ujemnego wpływu czynnika pracy, związanego ze znacznym spadkiem liczby ludności w wieku produkcyjnym. Jednocześnie eksperci OECD przewidują, że społeczeństwa, które starzeć się będą w porównywalnym z Polską tempie (Niemcy, Japonia, Korea Płd.), będą mogły częściowo rekompensować tę nierównowagę względnie wysokim poziomem rozwoju i zakumulowanego kapitału.

- W Polsce z kolei należy się spodziewać największych napięć społecznych na tym tle. Najistotniejszym wnioskiem płynącym z powyższych prognoz jest nieuchronność i nieodwracalność realizowanego w Polsce procesu podwyższania wieku emerytalnego, jako sposobu na minimalizowanie wpływu zjawisk demograficznych na gospodarkę - komentuje doradca Prezydenta Pracodawców RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.