Premier: dotychczasowy model służby zdrowia nie sprawdził się

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 listopada 2015 13:45


Premier: dotychczasowy model służby zdrowia nie sprawdził się Premier Beata Szydło zapowiedziała powrót do finansowania budżetowego w słuzbie zdrowia. Fot. archiwum

Premier Beata Szydło zapowiedziała w środę (18 stycznia) w expose przebudowę opieki zdrowotnej. Jak wyjaśniła, chodzi o zagwarantowanie odpowiedniej opieki medycznej przede wszystkim kobietom w ciąży, dzieciom i osobom starszym.

- Dotychczasowy model ekonomizacji medycyny nie sprawdził się, dlatego należy wrócić do założeń wielkiego poprzednika, byłego ministra zdrowia śp. prof. Zbigniewa Religii. Służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk. Jedynym sposobem, aby to osiągnąć jest powrót do finansowania budżetowego - powiedziała premier Beata Szydło.

W środę, 18 listopada premier Szydło wygłosiła expose inaugurując rządy Prawa i Sprawiedliwości. Znalazł się w nim zarys politycznych rozwiązań dotyczących ochrony zdrowia i ocena obecnego systemu.

- Dotychczasowy model organizacji i finasowania służby zdrowia nie sprawdził się. Prowadził do daleko idącej ekonomizacji, do zmiany funkcji lekarza. Pacjent nie może być pozycją w bilansie, lekarz księgowym, a szpital przedsiębiorstwem - oceniła premier.

- Każdy obywatel musi czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o pomoc medyczną. Ma wiedzieć, że opieka medyczna jest bezpłatna. Nie jesteśmy przeciwni prywatnej ochronie zdrowia. Jednak, podkreślam, tę sferę trzeba wyraźnie oddzielić od publicznej służby zdrowia – podkreśliła premier Szydło.

Dodała również, że jej rząd docenia pracę lekarzy, i uważa, że powinna ona być dobrze i bardzo dobrze wynagradzana. Także pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz inny biały personel medyczny powinien otrzymać odpowiednie wynagrodzeni, ponieważ ich praca jest bardzo ważna. Wyjaśniła też, że jej ugrupowanie zajmie się także spełnieniem obietnicy dotyczącej tworzenia gabinetów stomatologicznych w szkołach.

Premier w expose zaznaczyła, że rząd zajmie się również reformą ratownictwa medycznego w Polsce. Jak podkreśliła w kraju jest potrzebna państwowa służba ratownicza, zbudowana na podobnych zasadach, jak inne służby państwowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.