Premier Kopacz: rząd będzie rozwijał różne formy wsparcia seniorów
Autor: PAP/Rynek Seniora   21 maja 2015 16:01

Premier Ewa Kopacz obiecała, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się środki na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, zapowiedziała rozwijanie sieci domów dziennej pomocy dla seniorów i bezpłatną pomoc prawną.

Trzeba budować poczucie dbałości o starsze osoby - mówiła premier, która w czwartek (21 maja) w Gliwicach spotkała się ze słuchaczami śląskich uniwersytetów trzeciego wieku. W Polsce działa już około 500 uniwersytetów trzeciego wieku, pozwalając seniorom realizować swoje pasje - wskazała szefowa rządu.

Komisja i parlament
Swoje wystąpienie premier poświęciła działaniom i planom rządu wobec starszej części społeczeństwa. Kopacz przypomniała, że kiedy jeszcze był marszałkiem Sejmu, powołano w nim komisję stałą, w której konsultowane są rządowe pomysły dotyczące seniorów. - To miejsce bardzo istotne i decyzyjne, jeśli chodzi o los seniorów w Polsce - oceniła.

Jak dodała, ubolewa, że za czasów jej pracy na stanowisku marszałka nie udało się zorganizować posiedzenia parlamentu seniorów. - Ale dali mi obietnicę moi następcy, że taki parlament odbędzie się na jesieni, w tym roku - powiedziała.

Premier wskazała, że w perspektywie finansowej na lata 2014-20 jest 280 mln zł na realizację pasji ludzi starszych. - To daje średnio 40 mln rocznie na to, żebyście mogli państwo realizować swoją edukację, swoją aktywność fizyczną - powiedziała.

Rehabilitacja i domy dziennego pobytu
Dodała, że poza tą kwotą trzeba pomyśleć o dodatkowym wsparciu, w formie dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych. - Wiem i będę o tym myślała konstruując budżet państwa na rok 2016 i to obiecuję (...) Nie wiem, jaka to będzie kwota, więc jej nie deklaruję, ale będę chciała, by ta kwota znalazła się w budżecie na przyszły rok - oświadczyła.

Premier oceniła, że po przejściu na emeryturę najlepszym lekarstwem jest obecność drugiej osoby. Odwołując się do zapowiedzi ze swego expose premier powiedziała o budowie domów dziennego pobytu dla seniorów, w którym osoby starsze mogą spędzić czas, gdy ich dzieci są w pracy. Takich domów jeszcze w tym roku powstanie 100 w całej Polsce - zapowiedziała.

- My chcemy jeszcze w tym roku wydać ponad 30 mln na to, ale generalnie na ten program, który zapisałam w budżecie, 370 mln - podkreśliła szefowa rządu. - Nie ma przymusu, ale jeśli będzie taka potrzeba, to miejsce zapewni wam towarzystwo, obecność drugiej osoby i fachowe siły, które się wami zajmą - zaznaczyła i zaapelowała, by lokalne władze ubiegały się o środki na domy dziennego pobytu.

Doradztwo prawne
Premier obiecała też pomoc prawną dla ludzi starszych, którą będzie organizował nowy minister sprawiedliwości Borys Budka. - Będzie przy każdym ośrodku - gminnym, powiatowym, miejsce, w którym będą pracować adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi - zapewniła.

- Gdyby się coś takiego zdarzyło, że czegoś nie rozumiecie, oni są tam dla was i oni, dzięki temu, że my im będziemy płacić z budżetu państwa, będą taką swoistą kancelarią prawną dla was - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.