Premier: mam nadzieję, że pod obniżeniem wieku emerytalnego podpiszą się wszyscy posłowiePAP/Rynek Seniora - 15 listopada 2016 10:50


Przywróceniem poprzedniego wieku emerytalnego domkniemy nasze zobowiązana; mam nadzieję, że pod tym wielkim zobowiązaniem podpiszą się wszyscy posłowie - powiedziała premier Beata Szydło po roku rządów swojego gabinetu.

Blisko rok temu powstał rząd Prawa i Sprawiedliwości - mówiła premier. Podkreślała, że w środę (16 listopada), dokładnie w rocznicę powstania rządu, "w Sejmie spotkamy się i mam nadzieję, że wszyscy posłowie podpiszą się pod tym wielkim zobowiązaniem, które podjęliśmy wobec Polaków, pod zobowiązaniem, które było pierwszą naszą deklaracją, kiedy został wbrew woli obywateli podwyższony przez poprzedni rząd wiek emerytalny".

- Wówczas pan premier Jarosław Kaczyński z mównicy sejmowej powiedział, że kiedy PiS będzie rządzić, to przywrócimy poprzedni wiek emerytalny. To nasze wielkie zobowiązanie, nasza pierwsza deklaracja jutro ma szansę, i wierzę głęboko, że zostanie spełniona. Domkniemy te deklaracje złożone państwu 16 listopada 2015 r. i wcześniej w kampanii wyborczej - podkreśliła Szydło.

W kancelarii premiera na podsumowanie pierwszego roku rządów PiS przybyli wszyscy członkowie Rady Ministrów.

Sejm, który we wtorek (15 listopada) rozpoczyna dwudniowe posiedzenie, będzie m.in. kontynuował pracę nad prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Projekt pozytywnie zaopiniowała komisja polityki społecznej.

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, trafił do Sejmu pod koniec listopada 2015 r.; pierwsze czytanie odbyło się w grudniu. W połowie stycznia br. komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. Podczas wysłuchania związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę.

Prezydent Andrzej Duda powołał rząd Beaty Szydło 16 listopada 2015 roku.