Premier o zabezpieczeniu emerytury dla kończących karierę artystów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 października 2015 09:48


Premier o zabezpieczeniu emerytury dla kończących karierę artystów Ewa Kopacz wyraziła chęć uczestnictwa w rozmowach o zabezpieczeniu emerytury dla kończących karierę artystów. Fot. Piotr Waniorek PTWP

Chciałabym takiej zmiany prawa, by było ono pewnego rodzaju tarczą dla artystów kończących karierę, by nie musieli korzystać z opieki społecznej - powiedziała premier Ewa Kopacz podczas piątkowej (2 października) wizyty w Domu Aktora w Skolimowie.

- Chciałabym, żeby ludzie, którzy tak wiele dla polskiej kultury zrobili, mieli takie wyjątkowe miejsca w Polsce, które będą miały określony status i będą odpowiednio wspierane przez władze - powiedziała Kopacz podczas wizyty w Domu Aktora w podwarszawskim Skolimowie, opiekującym się aktorami kina, teatru, telewizji czy opery, którzy zakończyli swoje kariery.

Premier powiedziała, że do wizyty w Skolimowie skłoniło ją czwartkowe pierwsze posiedzenie parlamentu seniorów.

- Warto by było do kolejnego parlamentu seniorów - już za rok - mieć pewne wnioski, które nasuwają mi się, kiedy rozmawiam z młodymi aktorami. W tej chwili odnotowaliśmy ok. 7 tys. młodych aktorów, którzy nie mają zatrudnienia, a niekiedy dowiadują się o tym z miesiąca na miesiąc. Warto by było i dla nich zabezpieczyć ten jesienny czas w ich życiu, w którym nie musieliby korzystać z dotacji z opieki społecznej - mówiła premier.

Kopacz wyraziła również chęć uczestnictwa w rozmowach o zabezpieczeniu emerytury dla kończących karierę artystów oraz ułatwieniach i obniżaniu kosztów produkcji filmowej, "by umożliwić rozkwit młodych talentów". - Chciałabym również myśleć razem z wami, jak zmienić prawo, aby było dla was swego rodzaju tarczą na te starsze lata, kiedy już nie pracujecie w swoim zawodzie - zakończyła premier zwracając się do mieszkańców domu.

W imieniu Stowarzyszenia Artystów Teatrów, Filmu, Radia i Telewizji ZASP Ewę Kopacz powitał Olgierd Łukaszewicz.

- Dzięki osobom z pani rządu, dzięki inicjatywie ministra Włodzimierza Kosiniaka-Kamysza i minister Małgorzacie Omilanowskiej, zawarliśmy porozumienie z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, które doprowadziło do odnowienia relacji stolicy z tym domem. Zasłużeni artyści stolicy znów są kierowani przez pomoc społeczną do tego domu. Dziękuję Pani ministrom - mówił Łukaszewicz.

Dom Artysty w Skolimowie jest formalnie domem pomocy społecznej, który zajmuje się artystami m.in. teatralnymi, filmowymi, operowymi, którzy zakończyli już swoją karierę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.