Premier: polityka senioralna jednym z priorytetów rządu

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   13 października 2014 10:10


Premier: polityka senioralna jednym z priorytetów rządu Fot. PTWP Paweł Pawłowski

Podczas wizyty w Koninie (Wielkopolskie) premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że kontynuacja polityki senioralnej będzie jednym z priorytetów rządu. Przypomniała o nowych inicjatywach: budowie dziennych domów pobytu dla seniorów oraz planie powołania Obywatelskiego Parlamentu Seniora.

Premier Ewa Kopacz wskazała też, seniorzy w latach 2014-2020 skorzystają z pieniędzy z Unii Europejskiej.

Premier Kopacz w sobotę (11 października br.) spotkała się w Koninie z przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Polityka senioralna stała się priorytetem dla rządu, na którego czele stał Donald Tusk, którego politykę będą kontynuowała - mówiła Ewa Kopacz.

Premier przypomniała, że na lata 2014-2020 przeznaczono 280 mln zł na sprawy aktywności seniorów, z których mogą skorzystać m.in. Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Domy pobytu dla seniorów
Premier zapowiedziała również, że część z unijnych pieniędzy z nowej perspektywy finansowej będzie przeznaczona na budowę tzw. dziennych domów pobytu.

- Młoda osoba, która ma już swoje dziecko, idąc do pracy odprowadza do żłobka swoje dziecko, a swoją mamę do domu, gdzie ma lekarza, terapeutkę, rehabilitanta, ma też koleżanki, kolegów i nie siedzi sama w domu - przedstawiła pomysł premier Kopacz.

W ocenie premier dzięki temu modelowi młodzi ludzie nie będą musieli rezygnować ze swoich ambicji, a seniorom zostanie zapewnione odpowiednie bezpieczeństwo i opieka.

Stworzenie domów opieki było jednym z punktów expose premier Kopacz. Budowa domów ma być sfinansowana ze środków unijnych. Koszty pobytu seniora w 1/3 pokrywałby budżet państwa, w 1/3 samorząd i w 1/3 osoby prywatne, senior lub jego opiekunowie.

Przybliżyć seniorów do polityki
Podczas wystąpienia Ewa Kopacz przedstawiła dwie inicjatywy, które dotyczą osób starszych i mają przybliżyć je do polityki. Pierwszą z nich jest komisja senioralna, a drugim powołanie Obywatelskiego Parlamentu Seniora.

- Obiecałam to w ubiegłym roku, kiedy spotkaliśmy się z przedstawicielami Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Skoro jest Sejm Dzieci i Młodzieży, to czemu nie może być Sejmu Seniora? Korzystajmy z ich mądrości życiowej - powiedziała premier.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Koninie działa od 2005 r. i liczy ponad 300 słuchaczy, mają od 55 do 80 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.