Premier Szydło o pracownikach socjalnych: pomagacie bez fleszy i kamer, to wielkie dziełoPAP/Rynek Seniora - 21 listopada 2016 12:19


Premier Beata Szydło zaznaczyła, że ważne jest, by pomagać mądrze. W Dniu Pracownika Socjalnego (21 listopada ) mówiła, że do zawodu pracownika socjalnego ma szczególny stosunek, bo zajmowała się tym jej mama, a ona sama, pracując w samorządzie, często analizowała sprawy dotyczące obszarów pomocy społecznej.

Premier, która w poniedziałek wręczyła nagrody i wyróżnienia "za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej", wskazała, że pracownicy socjalni muszą widzieć w codziennej, urzędniczej pracy przede wszystkim człowieka oraz jego problemy i umieć ocenić, jak sytuacja w danym środowisku wygląda.

- To jest, nie boję się użyć tego słowa, misja, służba, praca naprawdę trudna, która niesie często ze sobą ogromne emocje - powiedziała szefowa rządu.

- Pracownik socjalny to zawód, który wymaga serca; po prostu serca. Państwo musicie codziennie to serce okazywać ludziom, a jednocześnie stać oczywiście na straży przepisów i tych wszystkich programów i projektów, którymi dysponujecie - oceniła.

- Pomagacie ludziom i to jest wasza wielka zasługa, wielkie dzieło, które każdego dnia wykonujecie. Bez fleszy, bez kamer, spokojnie, cicho, wchodzicie w środowiska, pomagacie ludziom - podkreślała.

21 listopada został ustanowiony Dniem Pracownika Socjalnego zapisem ustawy o pomocy społecznej z 1990 r. Jest to polski odpowiednik Social Work Action Day (Dnia Pracy Socjalnej), obchodzonego przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych w Europie od 1996 r. w każdy drugi wtorek listopada. Od 2007 r. wiosną obchodzony jest także Światowy Dzień Pracy Socjalnej.