Premier zapewnia: mamy pieniądze na waloryzację emerytur i leki dla seniorów
Autor: PAP/Rynek Seniora   29 września 2016 10:23

Rząd przyjął projekt budżetu na 2017 r. - poinformowała w środę (28 września) na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów premier Beata Szydło. Podkreśliła, że wskaźniki projektu budżetu na przyszły rok się nie zmieniły, a tegoroczne wyniki budżetu są bardzo dobre.

- Wskaźniki się nie zmieniły; to, co jest najważniejsze, te zadania, o których mówiłam państwu, są zabezpieczone w pełni. Tegoroczne wyniki budżetowe na ten moment (...) są bardzo dobre. Bardzo dobrze idzie realizacja dochodów - to jest oczywiście ogromna zasługa Ministerstwa Finansów - powiedziała Szydło, dziękując odchodzącemu ze stanowiska ministrowi finansów Pawłowi Szałamasze za przygotowanie projektu budżetu.

Premier zapewniła, że w projekcie znalazły się pieniądze na najważniejsze programy społeczne rządu.

- Mamy zagwarantowane w tym budżecie pieniądze, środki na Program 500+, są zagwarantowane środki na minimalną najniższą emeryturę w wysokości 1000 zł i waloryzację emerytur, są zagwarantowane środki na lekarstwa dla seniorów, darmowe lekarstwa dla seniorów po 75. r. życia oraz te wszystkie projekty, które były przez nas przyjmowane już w tym roku - powiedziała.

Niedobór w ZUS-ie będzie pokryty z dotacji
Według komunikatu CIR w projekcie budżetu państwa na 2017 r. zaplanowano dochody budżetu w wysokości 325,2 mld zł, wydatki - 384,6 mld zł. Maksymalny poziom deficytu ustalono na kwotę nie większą niż 59,3 mld zł. Prognozuje się, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,9 proc. PKB.

"W warunkach porównywalnych nominalny poziom deficytu budżetu państwa nie odbiega od zaplanowanego w latach ubiegłych. Nominalny wzrost wynika z tego, że w przyszłym roku całość niedoboru środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zostanie pokryta z budżetu państwa w formie dotacji. W ubiegłych latach jego część była finansowana z pożyczki budżetu, która nie zwiększała prognozowanego deficytu budżetu państwa. Oznacza to, że deficyt nie jest przesuwany do FUS, jak to miało miejsce w poprzednich latach" - napisano w komunikacie rządu na temat przyjętego projektu budżetu.

Zgodnie z komunikatem zapewnienie finansowania (zapoczątkowanego w kwietniu 2016 r.) Programu "Rodzina 500+" (ok. 23 mld zł - to rekordowe wsparcie dla polskich rodzin) to priorytet wydatków państwa.

Obniżenie wieku emerytalnego zaplanowane
W projekcie ustawy budżetowej na 2017 r. uwzględniono także m.in.: planowane zmiany dotyczące wieku emerytalnego, podwyższenie od 1 marca 2017 r. najniższej emerytury do 1000 zł i wprowadzenie gwarantowanej podwyżki waloryzacyjnej o 10 zł, zwiększone nakłady na obronę narodową oraz infrastrukturę drogową i kolejową, zwiększone wydatki na świadczenia rodzinne, głównie na kolejny etap weryfikacji świadczeń, tj. podwyższenie kryteriów dochodowych oraz niektórych kwot świadczeń (w tym zasiłków rodzinnych), dofinansowanie do bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 lat.

Od strony dochodowej realizacja programu rządu możliwa będzie - jak podano w komunikacie - m.in. dzięki trwającemu procesowi odbudowy wpływów podatkowych państwa i uszczelnianiu systemu podatkowego.

Jak mówiła Beata Szydło na środowej konferencji, projekt budżetu zostanie skierowany do parlamentu.

Szałamacha zapewnił podczas spotkania z dziennikarzami, że deficyt w przyszłym roku pozostanie w ryzach, wyniesie 2,9 proc. PKB. "A jednocześnie realizujemy nasze podstawowe sztandarowe projekty. Jest w pełni zabezpieczone finansowanie dla programu prorodzinnego 500+, jednocześnie następuje bardzo znaczące zwiększenie finansowania wydatków rozwojowych - o 2 mld zł więcej na infrastrukturę drogową i na infrastrukturę kolejową. Jednocześnie zwiększone zostaną wydatki na obronność o 1,4 mld zł. Zrealizowany zostanie szereg innych zamierzeń, chociażby leki dla seniorów w pełnym wymiarze roku" - powiedział.

W myśl konstytucji rząd musi przyjąć i przesłać do Sejmu projekt budżetu najpóźniej na trzy miesiące przed początkiem roku budżetowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR