
O konieczności dostosowania opieki zdrowotnej i pomocy społecznej do potrzeb szybko rosnącej liczby seniorów oraz problemie niezrównoważenia systemu ubezpieczeń społecznych mówił w poniedziałek (3 października) prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podczas II sesji plenarnej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
Szef Najwyższej Izby Kontroli mówił o największych wyzwaniach związanych z wzrastającą liczbą osób starszych w Polsce.
Sesja plenarna rozpoczęła II kadencję Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS). To najważniejsze wydarzenie krajowych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych ogłoszonego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Do wzięcia udziału w obradach parlamentu zaproszony został - obok m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich i wicemarszałka Sejmu - także prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.
Szef Izby podziękował za możliwość spotkania z seniorami i zapewnił ich: - Odgrywacie Państwo w społeczeństwie niezwykle ważną rolę, dlatego NIK regularnie sprawdza te obszary życia publicznego, które są Państwu najbliższe. Będziemy np. kontrolować realizację umowy o osobach starszych.
Krzysztof Kwiatkowski skoncentrował się w swoim przemówieniu na najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed Polską w związku z procesem starzenia się społeczeństwa i szybko wzrastającą liczbą seniorów. Należy do nich z pewnością konieczność dostosowania opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. NIK dostrzega także problem niezrównoważenia systemu ubezpieczeń społecznych.
Prognozy dokonywane przez ZUS wskazują, że w związku ze zmianami demograficznymi to negatywne zjawisko będzie się pogłębiać. W 2013 r. na 1000 osób w wieku produkcyjnym przypadało nieco ponad 295 osób w wieku poprodukcyjnym, natomiast w 2060 r. liczba ta ma wynieść prawie 800 - przy wcześniej obowiązującym wieku emerytalnym - lub nieco ponad 600 osób przy aktualnie obowiązującym.
Naturalną konsekwencją tego procesu jest konieczność wydłużenia okresu aktywności zawodowej. Jednak aby było to możliwe, należy o seniorów dbać.
- Aktywizacja społeczna ludzi starszych powinna być traktowana jako inwestycja - mówił prezes NIK. UE definiuje np. aktywne starzenie się jako „pomoc ludziom, aby pomimo wieku mogli być odpowiedzialni za swoje życie tak długo, jak to możliwe i - o ile to możliwe - mieli wkład w gospodarkę i życie społeczeństwa”.
Póki co z raportu Komisji Europejskiej z 2014 r. wynika, że Polska - obok Grecji, Słowacji i Węgier - uzyskała najniższy wskaźnik aktywnego starzenia się. Było to 27,3 procent. Najwyższy wynik uzyskała Szwecja - 44 proc., a dla większości krajów mieścił się on w granicach 30-36 procent.
Obywatelski Parlament Seniorów powstał 1 października 2015 roku. W ten sposób Polska wypełniła rekomendację z 1993 roku Europejskiego Parlamentu Seniorów. OPS jest inicjatywą społeczną największych organizacji i środowisk senioralnych w Polsce: Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, gminnych rad seniorów oraz innych organizacji senioralnych (m.in. związków emerytów i rencistów wszystkich służb mundurowych). Celem OPS jest stałe monitorowanie sytuacji osób starszych w Polsce we wszystkich obszarach ich funkcjonowania, społeczny dialog, a także poszukiwanie optymalnych rozwiązań dla problemów dotyczących seniorów.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych