Prezes NIK: kontrolujemy obszary ważne dla osób starszych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: NIK/Rynek Seniora   04 października 2016 13:39


Prezes NIK: kontrolujemy obszary ważne dla osób starszych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O konieczności dostosowania opieki zdrowotnej i pomocy społecznej do potrzeb szybko rosnącej liczby seniorów oraz problemie niezrównoważenia systemu ubezpieczeń społecznych mówił w poniedziałek (3 października) prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podczas II sesji plenarnej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Szef Najwyższej Izby Kontroli mówił o największych wyzwaniach związanych z wzrastającą liczbą osób starszych w Polsce.

Sesja plenarna rozpoczęła II kadencję Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS). To najważniejsze wydarzenie krajowych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych ogłoszonego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Do wzięcia udziału w obradach parlamentu zaproszony został - obok m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich i wicemarszałka Sejmu - także prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Szef Izby podziękował za możliwość spotkania z seniorami i zapewnił ich: - Odgrywacie Państwo w społeczeństwie niezwykle ważną rolę, dlatego NIK regularnie sprawdza te obszary życia publicznego, które są Państwu najbliższe. Będziemy np. kontrolować realizację umowy o osobach starszych.

Krzysztof Kwiatkowski skoncentrował się w swoim przemówieniu na najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed Polską w związku z procesem starzenia się społeczeństwa i szybko wzrastającą liczbą seniorów. Należy do nich z pewnością konieczność dostosowania opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. NIK dostrzega także problem niezrównoważenia systemu ubezpieczeń społecznych.

Prognozy dokonywane przez ZUS wskazują, że w związku ze zmianami demograficznymi to negatywne zjawisko będzie się pogłębiać. W 2013 r. na 1000 osób w wieku produkcyjnym przypadało nieco ponad 295 osób w wieku poprodukcyjnym, natomiast w 2060 r. liczba ta ma wynieść prawie 800 - przy wcześniej obowiązującym wieku emerytalnym - lub nieco ponad 600 osób przy aktualnie obowiązującym.

Naturalną konsekwencją tego procesu jest konieczność wydłużenia okresu aktywności zawodowej. Jednak aby było to możliwe, należy o seniorów dbać.

- Aktywizacja społeczna ludzi starszych powinna być traktowana jako inwestycja - mówił prezes NIK. UE definiuje np. aktywne starzenie się jako „pomoc ludziom, aby pomimo wieku mogli być odpowiedzialni za swoje życie tak długo, jak to możliwe i - o ile to możliwe - mieli wkład w gospodarkę i życie społeczeństwa”.

Póki co z raportu Komisji Europejskiej z 2014 r. wynika, że Polska - obok Grecji, Słowacji i Węgier - uzyskała najniższy wskaźnik aktywnego starzenia się. Było to 27,3 procent. Najwyższy wynik uzyskała Szwecja - 44 proc., a dla większości krajów mieścił się on w granicach 30-36 procent.

Obywatelski Parlament Seniorów powstał 1 października 2015 roku. W ten sposób Polska wypełniła rekomendację z 1993 roku Europejskiego Parlamentu Seniorów. OPS jest inicjatywą społeczną największych organizacji i środowisk senioralnych w Polsce: Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, gminnych rad seniorów oraz innych organizacji senioralnych (m.in. związków emerytów i rencistów wszystkich służb mundurowych). Celem OPS jest stałe monitorowanie sytuacji osób starszych w Polsce we wszystkich obszarach ich funkcjonowania, społeczny dialog, a także poszukiwanie optymalnych rozwiązań dla problemów dotyczących seniorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR