Prezes PFRON: najgorsza jest mentalność społeczna
Autor: PAP/Rynek Seniora   19 września 2014 12:15

Obowiązujące w Polsce prawo dotyczące niepełnosprawnych nie jest najgorsze. Najgorsza jest mentalność społeczna - powiedziała prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Teresa Hernik. 25 września Polska ma przedstawić ONZ pierwsze sprawozdanie z realizacji postanowień Konwencji.

Wdrażaniu zasad ratyfikowanej przez Polskę w 2012 r. Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych poświęcono jedną z konferencji towarzyszących Targom "Rehabilitacja", które w czwartek (18 września br.) rozpoczęły się w Łodzi.

Prezes PFRON-u Teresa Hernik powiedziała, że konwencja to dokument skierowany do całego społeczeństwa, do wszystkich resortów, samorządów, organizacji. Według niej istotą konwencji jest włączenie niepełnosprawnych w nurt życia społecznego.

- Nie nadopiekuńczość, ale danie im szansy stanowienia o sobie, wolnego wyboru szkoły, zawodu, pracy. Konwencja nakazuje nam integrację zamiast dyskryminacji - zaznaczyła.

W ocenie Hernik obowiązujące w Polsce prawo dotyczące niepełnosprawnych nie jest najgorsze.

- Najgorsza jest mentalność społeczna. Na targach "Rehabilitacja" widzimy ogromny postęp technologiczny i innowacyjne produkty dla niepełnosprawnych. Za nimi musi iść postęp w świadomości społecznej - podkreśliła.

Konwencja podkreśla, że osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do uczestnictwa w życiu społecznym, również do pracy, na zasadzie równości z innymi osobami.

W myśl Konwencji do objętej nią grupy zalicza się osoby, które "mają długotrwale naruszoną sprawność fizyczną, umysłową, intelektualną lub w zakresie zmysłów, co może, w oddziaływaniu z różnymi barierami, utrudniać im pełny i skuteczny udział w życiu społecznym, na zasadzie równości z innymi osobami". 

Jak powiedział organizator targów Paweł Babij, prezentowany na nich zaawansowany technologicznie sprzęt rehabilitacyjny i ułatwiający codzienne życie osób niepełnosprawnych jest ilustracją zmian zachodzących w rozumieniu potrzeb tej grupy społecznej.

Wiele urządzeń wystawianych przez 200 producentów z ośmiu krajów ma na łódzkich targach swoje rynkowe premiery.

Jednym z nich jest amerykański bioniczny egzoszkielet Ekso GT, czyli szkielet zewnętrzny, przeznaczony do rehabilitacji pacjentów z niedowładem kończyn, m.in. po udarach, ze stwardnieniem rozsianym czy też z przerwanym rdzeniem kręgowym. Przed założeniem egzoszkieletu, który stanowi rodzaj mechanicznej powłoki mocowanej na zewnątrz ciała pacjenta, do komputera kierującego urządzeniem wprowadzane są dane dotyczące schorzenia i parametrów ciała chorego.

- Szkielet wstaje za pacjenta i może wykonywać za niego ruchy - w zależności od potrzeb, np. gdy osoba jest porażona połowicznie, urządzenie porusza tylko jedną nogę, jeśli pacjent ma przerwany rdzeń kręgowy, ale ma sprawne ręce, to on sam może wywoływać kroki przez ich odpowiednie ustawienie - powiedział przedstawiciel dystrybutora sprzętu, Łukasz Gajewski.

Dzięki egzoszkieletowi - według producenta - możliwe jest szybsze przywrócenie prawidłowej funkcji chodu pacjentom po udarze. Terapia zmniejsza napięcie mięśni, poprawia stan psychiczny chorego, pomaga pozbyć się dolegliwości ze strony układu pokarmowego i moczowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.