Prezes PTE: paląca potrzeba mądrej polityki senioralnej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   02 października 2014 12:01


Prezes PTE: paląca potrzeba mądrej polityki senioralnej Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Fot. PTWP Tomasz Jodłowski

Ewa Kopacz znacznie dobitniej podkreśliła znaczenie polityki ludnościowej w działaniach rządu w stosunku do poprzednika - uważa Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

- Diabeł tkwi oczywiście w szczegółach, co z tego zostanie zrealizowane i w jakim stopniu, ale pani premier przynajmniej wysłała ważny sygnał. To czego mi zabrakło, to wizja strategiczna, choć z pewnością o nią trudno w rządzie, który ma przed sobą rok do wyborów - uznała ekspertka.

- Pani premier sporo miejsca poświęciła sprawom demograficznym, co uważam za kluczowe z punktu widzenia przyszłości kraju. Poruszyła problemy zarówno oddziaływania na przyrost naturalny, jak i te związane z gwałtownym starzeniem się społeczeństwa - powiedziała Mączyńska.

Jak oceniła, politykę ludnościową zaniedbywano przez cały okres transformacji. - To problem niewdzięczny dla rządzących, bo polityka demograficzna z założenia wymaga długiej perspektywy, a dla polityków ważna jest perspektywa wyborcza. Zauważalne było zrozumienie tych kwestii ze strony pani premier, może dlatego, że jest lekarką - stwierdziła ekspertka.

Jej zdaniem o wadze problemu świadczą np. najnowsze prognozy Głównego Urzędu Statystycznego, wg. których do 2050 r. ludność Polski stopnieje do prawie 34 mln, a jedyna grupa społeczna, która będzie rosnąć, to ludzie powyżej 65. roku życia.

- Dzięki postępom medycyny rośnie także liczba ludzi powyżej 80. roku życia, więc potrzeba mądrej polityki senioralnej staje się coraz bardziej paląca. Dlatego tak ważne są zapowiedzi premier Kopacz w tej dziedzinie - powiedziała ekonomistka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.