Prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego w sejmowej podkomisji

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 czerwca 2016 09:31


Prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego w sejmowej podkomisji Fot. archiwum

Sejmowa podkomisja zajmująca się prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego zbierze się we wtorek (7 czerwca), by pracować nad opracowanym przez Biuro Legislacyjne nowym tekstem uwzględniającym zmiany w prawie, które zaszły od jego złożenia.

Przed miesiącem podkomisja omówiła proponowane zmiany. Wtedy wszystkie strony zainteresowane zapisami przedstawiły swoje opinie o projekcie. Posłowie nie omawiali konkretnych zapisów, jedynie dyskutowali ogólnie nad treścią proponowanej zmiany. Powinno nastąpić to podczas wtorkowego posiedzenia.

Prezydencki projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, nie zawiera możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy. Związki zawodowe wspólnie popierają obniżenie wieku do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, ale chcą dodatkowej możliwości przejścia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat okresów składkowych dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Pracodawcy nie zgadzają się na to.

Podczas obrad przed miesiącem przedstawiciele pracodawców i związkowców podtrzymali swoje stanowiska - pracodawcy negatywnie ocenili projekt, a związki zawodowe poparły go, przedstawiając swoją propozycje rozszerzenia o możliwość przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy.

Podkomisja czekała też na oficjalne stanowisko rządu wobec prezydenckiego projektu - wiadomo, że ma być ono pozytywne. Również reprezentanci resortów i instytucji państwowych podczas podkomisji w maju pozytywnie odnosili się do projektu obniżającego wiek emerytalny. Jedynie przedstawiciel prokuratora generalnego przypomniał, że zapisane w prezydenckim projekcie zmiany dotyczące prokuratorów należy doprecyzować ze względu na niedawne zmiany w ustawie o prokuraturze. Te zapisy miało doprecyzować Biuro Legislacyjne Sejmu.

Wtedy przewodniczący podkomisji Jan Mosiński (PiS) i Barbara Bartuś (PiS) pytani przez PAP wyjaśnili, że nowy tekst nie będzie odnosił się do związkowych propozycji umożliwienia przechodzenia na emeryturę w związku ze stażem pracy. Wyjaśnili, że w PiS nie ma politycznej decyzji, by takie rozwiązanie znalazło się w projekcie. Żaden z posłów podczas prac nie przejął też proponowanego przez związki rozwiązania.

 Zespół Rady Dialogu Społecznego zajmujący się w maju opiniowaniem prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego nie wypracował wspólnego stanowiska. Oznacza to formalne zakończenie negocjacji i brak stanowiska RDS w sprawie ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.