Prezydencki projekt ws. emerytur dzieli związkowców i pracodawców

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Seniora   22 marca 2016 10:20


Prezydencki projekt ws. emerytur dzieli związkowców i pracodawców Dyskusja nad projektem Andrzeja Dudy ws. obniżenia wieku emerytalnego toczy się w ramach Rady Dialogu Społecznego. Fot. European Parliament/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Pracodawcy i związki zawodowe nie wypracowali do tej pory wspólnego stanowiska w sprawie prezydenckiego projektu ustawy obniżającego wiek emerytalny - informuje Dziennik Gazeta Prawna. Mimo to pewien postęp rozmów jest - przedstawiciele obu środowisk zgadzają się, że określony staż ubezpieczeniowy może być podstawą do wcześniejszego zakończenia zawodowej aktywności.

Pracodawcy i związkowcy zapowiedzieli, że do rozmów zasiądą po świętach wielkanocnych. Uzgodnienie wspólnego stanowiska może jednak nie być łatwe ze względu na spore rozbieżności.

Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan twierdzi, że prawo przechodzenia na emeryturę powinni mieć wszyscy ubezpieczeni bez względu na płeć dopiero po ukończeniu 66 r.ż. lub ze stażem ubezpieczeniowym minimum 40 lat.

Solidarność stoi z kolei na stanowisku, by mężczyźni mogli kończyć pracę bez względu na wiek, mając 40 lat, a kobiety 35 lat składkowych. OPZZ natomiast uznaje, że takie uprawnienia powinny mieć osoby legitymujące się 40 latami składkowymi, przy czym należy do nich wliczać urlop wychowawczy i czasową niezdolności do pracy spowodowaną wypadkiem i chorobą zawodową. Nie zgadza się też na rozwiązanie zaproponowane przez Lewiatan, żeby kobiety pracowały do 66 r.ż. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.