Prezydent Gdańska proponuje seniorom bezpłatne wejście do kina, teatru itp.

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 października 2018 09:39


Prezydent Gdańska proponuje seniorom bezpłatne wejście do kina, teatru itp. Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wprowadzenie dedykowanej seniorom złotej Karty Mieszkańca, pozwalającej na bezpłatne wejścia do kina, teatru czy filharmonii, zapowiedział we wtorek (16 października) prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ubiegający się reelekcję.

Zapowiedzi działań skierowanych do seniorów były tematem konferencji prasowej, którą komitet Adamowicza - Wszystko dla Gdańska, zorganizował we wtorek po południu.

- Wdzięczność dla seniorów, to najważniejsza część tego, co nazywamy solidarnością międzypokoleniową. Nie można mówić o solidarności bez szacunku wobec seniorów - powiedział Adamowicz dodając, że właśnie z tego powodu jego komitet "w swoim programie bardzo mocno proponuje konkretne przedsięwzięcia, które mają dać seniorom lepsze, bardziej komfortowe życie w Gdańsku".

Przypomniał, że kilka dni temu miasto zorganizowało targi, które były w całości skierowane do seniorów. - Na tych targach przedstawiliśmy seniorom całą paletę przedsięwzięć, działań, które mają im ułatwić życie, od badań lekarskich, przez gimnastykę czy porady w zakresie kuchni - powiedział, dodając, że Gdańsk był też pierwszym miastem, które zorganizowało stały punkt pośrednictwa pracy "dla tych seniorów, którzy - będąc już emerytkami czy emerytami, chcą podjąć dodatkową pracę, aby wzbogacić swój budżet domowy".

Adamowicz zapowiedział, że gdańska Karta Mieszkańca (zapewnia ona m.in. darmowy bądź tańszy wstęp do placówek kulturalnych i sportowych), zysa niebawem specjalne złote wydanie dedykowane seniorom. - Chcemy, aby ta karta, obok całej palety bezpłatnych usług, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Gdańska, miała szereg ułatwień, zaproszeń dedykowanych tylko seniorom - powiedział Adamowicz.

Dodał, że karta ta będzie zawierała "bezpłatne zaproszenia do kina, teatru, filharmonii czy do innych instytucji kultury, tak aby seniorzy, którzy są aktywni i korzystają aktywnie z kultury, jeszcze bardziej z niej chcieli korzystać". - Nie ma lepszej rehabilitacji, nie ma lepszej terapii dla każdej i każdego wieku senioralnym, jak aktywność kulturalna, społeczna - spotykanie się razem, przebywaniem razem, korzystanie z rozmaitych rozrywek, jest najlepszym tego nośnikiem - powiedział Adamowicz.

Obecny na konferencji wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk przypomniał, że w mieście zakończyły się pilotaże dwóch projektów - teleopieki oraz systemu dostarczania osobom starszym do domów posiłków. Dodał, że "teraz jest czas na to", aby oba systemy zaczęły w Gdańsku w pełni funkcjonować. Przypomniał też, że na Przymorzu, w której to dzielnicy mieszka wiele osób starszych, otwarto filię magistratu, aby ułatwić seniorom załatwianie spraw urzędowych.

Kowalczuk przypomniał, że miasto proponuje też otwarcie w wielu dzielnicach domów, które służyłyby zarówno seniorom, jak i młodszym mieszkańcom. Dodał, że byłyby to domy kultury otwarte dla całej społeczności dzielnicy. - Czyli dokładnie miejsca, w których spotka się cała społeczność danej dzielnicy, tak aby nie tworzyć gett dla grup, które miałyby wzajemnie ze sobą rywalizować, wręcz przeciwnie - budować i czerpać z siebie, z wiedzy, z doświadczenia, które mają nasi gdańscy seniorki i seniorzy - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR